Wyłącznik różnicowoprądowy

Chociaż elektryczność stała się nieodzownym elementem naszego życia, faktem jest, że niesie ze sobą własne zagrożenia dla ludzkiego życia i mienia. Porażenie prądem i pożar jako dwa główne zagrożenia związane z elektrycznością, nie można pozwolić sobie na zaniedbanie, jeśli chodzi o sprzęt izolacyjny.

Wyłącznik różnicowoprądowy – definicja 

Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy? Wyłącznik różnicowoprądowy (RCCB) jest ważnym środkiem bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ochronę obwodów elektrycznych. Jest to urządzenie wykrywające prąd, które może automatycznie mierzyć i odłączać obwód, gdy w podłączonym obwodzie wystąpi usterka lub prąd przekracza czułość znamionową. 

Mając na celu ochronę jednostki przed ryzykiem porażenia prądem, porażenia prądem i pożaru, wyłącznik różnicowoprądowy jest szczególnie pomocny w przypadku nagłych zwarć doziemnych. Obecność wyłącznika różnicowoprądowego zapewnia, że ​​w takich przypadkach obwód wyłączy się natychmiast, a osoba jest chroniona przed porażeniem elektrycznym. 

Zasada stojąca za RCCB

RCCB działa na zasadzie prawa Kirchhoffa, zgodnie z którym prąd przychodzący musi być równy prądowi wychodzącemu w obwodzie. W ten sposób RCCB porównuje różnicę wartości prądu między przewodami pod napięciem i przewodami neutralnymi. W idealnym przypadku prąd płynący do obwodu z przewodu pod napięciem powinien być taki sam, jak przepływający przez przewód neutralny. W przypadku awarii prąd z przewodu neutralnego jest zmniejszony, różnica między nimi jest znana jako prąd szczątkowy. Po wykryciu prądu szczątkowego RCCB jest wyzwalany w celu wyłączenia obwodu. 

Obwód testowy dołączony do wyłącznika różnicowoprądowego zapewnia testowanie niezawodności wyłącznika różnicowoprądowego. Po naciśnięciu przycisku testowego prąd zaczyna płynąć przez obwód testowy. Ponieważ powoduje to nierównowagę na cewce neutralnej urządzenia, wyłącznik RCCB wyłącza się i zasilanie jest odłączane, sprawdzając w ten sposób niezawodność wyłącznika RCCB. 

Korzyści z RCCB

  1. Zapewnia ochronę przed zwarciem doziemnym, a także przed wszelkimi prądami upływowymi.
  2. Automatycznie odłącza obwód po przekroczeniu czułości znamionowej.
  3. Oferuje możliwość podwójnego zakończenia zarówno dla połączeń kablowych, jak i szynoprzewodów. 

Czułość RCCB

Człowiek jest w stanie wytrzymać porażenie prądem o natężeniu 30 mA. Podczas gdy do 10 mA może po prostu wywołać uczucie mrowienia, 10 mA wzwyż może prowadzić do skurczu mięśni, co dalej prowadzi do paraliżu oddechowego przy około 30 mA. Dlatego wyłączniki różnicowoprądowe są zaprojektowane tak, aby szukać niewielkich zmian w prądzie różnicowym. W przypadkach, w których poszukiwana jest ochrona przed ogniem, wyłączniki RCCB są również wykorzystywane do śledzenia większych zmian prądu resztkowego do 300 mA. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodzaje paliw stałych do ogrzewania domu
Następny artykułJak wybrać moskitiery na okna?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here