Czy wiesz, że pierwsza rakieta tenisowa powstała w XVI wieku we Włoszech? Początkowo tenis był rozrywką szlachty francuskiej i angielskiej. Dopiero w XIX wieku “wynaleziono” odmianę tenisa trawnikowego, który stał się podłożem do współczesnej formy tego sportu. Niska siatka, rakiety i zielone piłki – to znaki rozpoznawcze tenisa, które zakorzeniły się w szeroko rozumianej kulturze. Korty tenisowe można budować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu zamkniętym. W drugim przypadku najczęściej stawia się specjalne hale. Zobacz jak powinna wyglądać hala i kort tenisowy.
Jak powstają hale tenisowe?
Tenis jest sportem całorocznym. W lato otwierane są korty na świeżym powietrzu, a w okresie jesienno-zimowym tenisiści przenoszą się do zamkniętych obiektów, czyli właśnie do hal tenisowych https://www.tenistal.com.pl/oferta/hale-sportowe/hale-tenisowe/. Hale tenisową wykonuje się w sytsyemie podwójnej powłoki. Oznacza to, że pomiędzy warstwami materiału znajduje się poduszka powietrzna, która zapewnia komfort termiczny (zarówno w lato, jak i w zimę). Dzięki temu hala tenisowa Tenistal w upały się nie nagrzewa, a w okresie zimowym nie traci ciepła. Z czego powstają więc podwójne warstwy? Do powłok wykorzystuje się PCV, które również charakteryzuje się dobrą izolacją cieplną.
Dużą zaletą powłok wykonanych z PCV jest także eliminacja efektu łopotania materiału i skraplania się wody. Ponadto mają atest trudnozapalności, dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo hali tenisowej.
Korty tenisowe z mączki ceglanej
Zarówno w meczach tenisowych transmitowanych w telewizji, jak i halach sportowych najczęściej możemy zobaczyć czerwone korty z białymi liniami. Swój kolor zawdzięczają materiałowi, z którego są wykonane, czyli mączce ceglanej. Mączka ceglana, jak po nazwie możecie się domyślić powstaje ze sproszkowanej czerwonej cegły. Stanowi wierzchnią warstwę kortu i jest uznawana za najmniej kontuzyjną nawierzchnię. Dlaczego? Przede wszystkim korty z mączki ceglanej charakteryzują się wysokim poziomem amortyzacji. To bardzo ważne dla zawodników, których stawy wystawione są na wysoką eksploatację. Nawierzchnia z mączki ceglanej jest stosunkowo miękka, dzięki czemu stanowi zabezpieczenie dla kolan.
Ta cecha przekłada się także na niski poziom kontuzji wśród graczy. Dzięki temu mączka ceglana jest najpopularniejszym rodzajem nawierzchni kortów tenisowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W jakich turniejach wykorzystuje się mączkę ceglaną? Czerwone korty możemy zobaczyć w turnieju tenisowym French Open. Gra na kortach z mączki ceglanej jest wolniejsza, gdyż piłka ma większe odbicie.
Jednak mimo wielu zalet korty wykonane z mączki ceglanej, mają też kilka wad. Sam montaż kortów jest prosty i stosunkowo tani, ale utrzymanie ich i konserwacja jest kosztowna oraz czasochłonna. Bilans wody w nawierzchni z mączki ceglanej musi być stale kontrolowany i regulowany. Natomiast nawierzchnię trzeba regularnie ubijać, żeby zachowała swoją płaskość.