Mniejsze, większe, z zakrzywionym ekranem, minimalistycznym pilotem, smart TV bogaty w dodatkowe funkcje – wybór, jeśli chodzi o telewizory i ich możliwości, jest naprawdę ogromny. Od niedawna pojawiła się nowość – TV 8K. Co to takiego i czy warto inwestować w te urządzenia? Szczególnie że jak na najnowszy sprzęt przystało – jest on droższy od tego, który można znaleźć na sklepowych półkach już od dawna.
Kupno telewizora warto dobrze przemyśleć. Wysoka cena nie zawsze wiąże się z najlepszą jakością. Dlatego trzeba wiedzieć, czego oczekuje się od sprzętu, jakie funkcje powinien spełniać i oczywiście – czy ma być on z najwyższej półki, pełen nowinek technologicznych, unikatowych funkcji, czy też nie. Obecnie taką nowinką, która budzi spore poruszenie wśród fanów nowoczesnego sprzętu, jest TV 8K. Sprawdzamy, co to za sprzęt i czy warto go mieć w swoim domu.
TV 8K – kolejny krok producentów
Dawniej hitem były telewizory Full HD, które powoli zostały wyparte przez sprzęty 4K. Jak wiadomo, producenci sprzętów nie próżnują i cały czas przygotowują nowe oferty dla swoich klientów. Chcą iść wciąż do przodu, oferując najnowocześniejsze rozwiązania ukryte w sprzedawanych urządzeniach.
Od niedawna w sklepach możemy znaleźć TV 8K. Ta nowość wciąż budzi wiele emocji. Sprzęt ten ma rozdzielczość 7860×4320 pikseli. Jest to więc nieopisana ilość szczegółów dostępnych na ekranie telewizora. Jest to czterokrotnie większa ilość pikseli niż w TV 4K i aż szesnaście razy więcej w porównaniu z full HD, które powoli, powolutku odchodzą już w zapomnienie.
Rozdzielczość ma wpływ na jakość oglądanego obrazu. Jeśli do niej dołączymy idealnie brzmiący, czysty dźwięk, to z pewnością wrażenia z oglądanego filmu, teledysku czy czegokolwiek innego będą doskonałe. Eksperci zapowiadają, iż w przyszłości TV 8K będzie łączyło się ze znacznie wyższym klatkażem (nawet 120 klatek/sek.).
Coś dla miłośników dużych telewizorów
TV 8K 30- czy 40-calowy tak naprawdę nie miałby sensu. By skorzystać ze świetnej jakości tego sprzętu, konieczna jest duża przekątna ekranu. Dlatego telewizory tego typu zaczynają się od 65 cali. I tu pojawia się kolejna bardzo ważna kwestia. Taki duży ekran nie sprawdzi się w niewielkim pokoiku – wówczas oglądanie czegokolwiek nie będzie ani komfortowe, ani przyjemne. Inwestując więc w takie urządzenie, należy mieć przygotowane odpowiednie miejsce, w którym się ono będzie znajdować. Duży rozmiar nie powinien być jednak problemem, zważywszy, że jak wynika z badań, coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem bardzo dużych telewizorów, modne też stało się robienie niejako małych sal kinowych w swoich domach.