Salon to centrum domu. To pomieszczenie, w którym domownicy spędzają mnóstwo czasu. Pokój dzienny powinien być komfortowy, przytulny i urządzony w gustowny sposób. Miłośnicy ponadczasowych rozwiązań często decydują się na aranżacje vintage. Czym wyróżnia się ten wyjątkowy styl? Jak stworzyć wnętrze z duszą?
Vintage, czyli jaki? Cechy charakterystyczne stylu
Vintage, czyli stylowy, szlachetny, urządzony ze smakiem. Jest to styl inspirowany przeszłością, jednak nie odnosi się do konkretnego okresu w historii. Można zauważyć w nim inspiracje różnymi epokami. Wyróżnia go nieprzeciętna elegancja. Kojarzy się z czymś dojrzałym i szykownym. Najlepsze określenie stylu vintage to „przeszłość subtelnie wtopiona w teraźniejszość”. Postarzane elementy wyposażenia tworzą we wnętrzach wyjątkowo klimatyczny, ponadczasowy wystrój.
Podczas aranżacji wnętrz vintage najczęściej wykorzystuje się meble i dodatki pochodzące z lat 50. i 60. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na elementy z innych epok. Łącząc je ze sobą, można uzyskać niesamowity, interesujący efekt, który sprawi, że wnętrza domu będą jedyne w swoim rodzaju. Aranżowana przestrzeń nie może wyglądać tandetnie. Wszystko powinno idealnie do siebie pasować, tworząc spójną całość w dobrym guście. Wnętrza vintage to wnętrza ze smakiem.
Na podłogach królują naturalne materiały – drewniany parkiet ułożony w jodełkę lub klasyczne deski. To, jak będą wyglądać ściany, zależy od epoki, którą się inspirujemy. Można postawić na stonowane beże, biel i szarości, połączenie bieli i czerni, wielobarwne, geometryczne wzory, czy też na ponadczasowe tapety we wzory retro.
Meble, które stworzą idealną bazę dekoracyjną
Główną rolę we wnętrzu w stylu vintage odgrywają drewniane meble. Wybrane modele powinny wyróżniać się estetycznym, porządnym wykonaniem. W salonie vintage nie może zabraknąć starej, masywnej komody, niskiego stolika kawowego i konsoli na wysokich nóżkach.
Znakomite, stylowe meble vintage oferuje marka Table4U. Na stronie sklepu dostępne są elementy wyposażenia wykonane z wytrzymałego litego drewna mango, akacji lub palisandru indyjskiego. Wszystkie modele powstały na podstawie starannie przygotowanych, autorskich projektów. Ich ponadczasowy design idealnie wpisuje się w charakter wnętrz vintage. Każdy egzemplarz jest inny. Sęki, ubytki po sękach, miejscowe szczeliny czy przetarcia nadają im niepowtarzalny charakter.
Dodatki jako klucz do ponadczasowego wnętrza
Aby wystrój domu w stylu vintage był niepowtarzalny, nie może zabraknąć w nim idealnie dopasowanych dekoracji i akcesoriów. Do takich wnętrz doskonale pasują stare świeczniki i lampy, poduszki i narzuty dekoracyjne kolorem i wzorem nawiązujące do dawnych czasów, porcelanowe figurki, wazony i ozdobne talerze w geometryczne wzory, a także postarzane zegary, eleganckie żyrandole oraz kufry i walizki obite skórą.
Aranżacja wnętrz w stylu vintage nie należy do najprostszych zadań. Wybierając meble i dekoracje, warto zachować umiar i dobry smak. Wystrój musi wyróżniać się dobrym szykiem i elegancją. Dzięki temu będzie estetyczny.