Odpowiednio zaprojektowane biuro wpływa na dobre samopoczucie pracowników oraz efektywność pracy. W interesie pracodawcy jest więc stworzenie w nim jak najlepszych warunków, bo te mogą przełożyć się na sukces firmy. Nie bez znaczenia są też odpowiednie przepisy, które regulują, w jaki sposób powinno być zorganizowane miejsce pracy. Aranżując pomieszczenie biurowe w taki sposób, by zapewnić ergonomię pomieszczenia oraz wygodę i bezpieczeństwo pracowników, nie można zapominać o roli, jaką w tym wszystkim pełni oświetlenie.
O czym należy pamiętać?
Odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowych jest podstawą, jeśli mówimy o wydajności pracy i bezpieczeństwie pracowników. Kluczowe jest tu prawidłowe oświetlenie stanowisk przeznaczonych do pracy biurowej. Powinno być zorganizowane w taki sposób, by zagwarantować wygodę widzenia i wydolność wzrokową. Nie może nadwyrężać oczu pracowników podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Dla zapewnienia wysokiego komfortu użytkowników kluczowe znaczenie ma dostęp do oświetlenia dziennego. Co istotne, powinno ono odpowiadać charakterowi wykonywanych czynności. Do obowiązków pracodawcy należy też zapewnienie dostępu do oświetlenia elektrycznego o odpowiednich, przewidzianych przepisami prawa parametrach. Stylistyka i design lamp, choć nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników i efektywność pracy, będzie mieć znaczenie dla zachowania w pomieszczeniu harmonii i odpowiedniej estetyki. Niezwykle istotne będzie to zwłaszcza w pomieszczeniach reprezentacyjnych, przeznaczonych do spotkań z kontrahentami, salach konferencyjnych oraz biurach, które mają stanowić wizytówkę firmy.
Projektowanie oświetlenia w biurze
Wybierając oświetlenie do pomieszczeń biurowych, należy barć pod uwagę oprawy, które zapewnią największy komfort widzenia i bezpieczeństwo użytkowników. Wskazówki można znaleźć, analizując odpowiednie przepisy, w tym normę PN-EN 12464-1:2004. Ich przestrzeganie jest kluczowe przy projektowaniu pomieszczeń biurowych, jak i organizacji innych stanowisk pracy. Dostępne na rynku energooszczędne oprawy oraz technologia LED daje duże możliwości w zakresie dopasowania oświetlenia do konkretnych wymagań. Wiele takich opraw oferuje między innymi sklep z lampami Azzardo.com.pl.
Natężenie światła w pomieszczeniach biurowych
Stworzenie odpowiednich warunków obejmuje między innymi konieczność zainstalowania oświetlenia o właściwym natężeniu. To zależeć będzie od zakresu wykonywanych czynności. Nawet w pomieszczeniach biurowych natężenie może się różnić w zależności od rodzaju prac i wykorzystywanych urządzeń. Dla przykładu można podać, że w pracowniach kreślarskich natężenie światła powinno wynosić 750 lx. Dla większości pomieszczeń biurowych będzie to jednak wartość 500 lx, czyli wystarczająca dla stanowisk pracowników obsługujących klawiatury komputerów, piszących odręcznie, czy na maszynie do pisania. Tyle samo wynoszą normy dla pomieszczeń przeznaczonych do czytania, czy zaadaptowanych na potrzeby sal konferencyjnych.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Kluczowe jest nie tylko natężenie światła, ale również równomierne oświetlenie wnętrza. Nawet w większym pomieszczeniu powinniśmy unikać pozostawienia przestrzeni źle doświetlonych, czy ciemnych zakamarków. Polskie normy wskazują, że średnie natężenie w biurze nie powinno być niższe niż 300 lx. Natomiast blat biurka powinien być bezwzględnie oświetlony światłem o minimalnym natężeniu 500 lx. Dotyczy to zarówno światła dziennego, jak i oświetlenia sztucznego. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy leży po stronie pracodawcy i jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia pracowników i zapewniania efektywności wykonywanych zadań.
Projektując oświetlenie w biurze, można posłużyć się odpowiednimi urządzeniami, które umożliwią jego pomiar. Wybierając tę drogę, pracodawca łatwiej dostosuje się do obowiązujących przepisów i stworzy w biurze właściwe warunki do pracy.
Reprezentacyjne pomieszczenia i designerskie oprawy
Pamiętajmy jednak, że wnętrza biurowe to nie tylko stanowiska przeznaczone do pracy przy komputerze, czy pomieszczenia kreślarskie. Zaliczamy do nich również miejsca spotkań biznesowych, które mogą być znacznie bardziej zróżnicowane pod względem designu oświetlenia. Projektanci mogą się tu wykazać większą swobodą w projektowaniu oświetlania i sięgnąć po bardziej wyszukane i zwracające uwagę użytkowników oprawy. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z funkcjonalności opraw, czy zrezygnować z przestrzegania norm uregulowanych wprowadzonymi w naszym kraju przepisami.