Klimat w klubie bilardowym jest niesamowity, ale możesz mieć to samo w swoim domu. Pokój bilardowy w domu musi być odpowiednio zaprojektowany oraz wyposażony, aby oddać atmosferę klubową. Musisz wykazać się kreatywnością. Jeśli to zrobisz – efekt będzie oszałamiający. Jak zaaranżować wspaniały pokój bilardowy w domu? Oto co powinieneś wiedzieć.
Czy warto urządzić sobie własny pokój bilardowy w domu?
Rozegrałbyś jeszcze partyjkę, ale stół jest zarezerwowany przez innych graczy? Ten problem może Cię nie dotyczyć – wystarczy, że zainwestujesz we własny pokój bilardowy w domu. I możesz korzystać z niego, kiedy tylko najdzie Cię ochota.
Zacznij od wymiarów pomieszczenia na stół bilardowy
Zanim zaczniesz sporządzać listę niezbędnych elementów wystroju i akcesoriów, musisz dysponować przestrzenią. Wymiary pomieszczenia na bilard determinują wielkość stołu, który możesz kupić. Najlepiej jest, jeśli od krawędzi stołu masz półtora metra (lub więcej) wolnego miejsca. Dzięki temu możesz swobodnie operować kijem przy dowolnym ustawieniu bil na stole.
Bilard w domu czego potrzebujesz? Praktyczna Checklista zakupowa
Każde zakupy trzeba zaplanować – brak jednego elementu w Twoim wymarzonym pokoju bilardowym odbije się na całości. Raczej nie spodziewamy się, że zapomnisz o lampie do powieszenia nad stołem, ale gdy okaże się, że nie masz trójkąta do ustawienia bil… Cóż będzie trudno przygotować partię.
Stół bilardowy
Absolutnie, to podstawowy element wyposażenia – bez stołu nie ma gry. Ponieważ aranżacja pochłonie część budżetu, dobrze by było zakupić stół w rozsądnej cenie. Sprawdziliśmy wiele miejsc, gdzie można zaopatrzyć się w stół bilardowy i rekomendujemy jedno z nich. Znaleźliśmy najlepsze stoły bilardowe na www.bilardowysklep.pl – fachowe porady, doświadczenie i jakość. Szybko, sprawnie i komfortowo – to się ceni w branży.
Kije Bilardowe
Masz już swój wymarzony kij bilardowy? To super, ale zaopatrz się w dodatkowy – krótszy. Oprócz tego, że będziesz mieć zaplecze, przyda się do rozbicia. A jeśli Twoje pomieszczenie jest mniejsze, niż 145 cm od krawędzi – pomoże Ci gdy bila będzie przy bandzie. Krótszym kijem na pewno swobodnie uderzysz.
Bile do bilarda
Bez bil nie ma gry. Kup bile odpowiednie do rodzaju gry, którą zamierzasz najczęściej rozgrywać z przyjaciółmi. Jak masz parę złotówek więcej w portfelu – dokup inny zestaw. Może spodoba Wam inna odmiana bilarda, albo przyda się urozmaicenie wieczoru.
Lampa do stołu bilardowego
Spróbuj grać, jak nic nie widać na stole. Widoczność to podstawa oceny sytuacji na stole. Ilość lamp dobierz do wielkości stołu – tak, aby komfort gry był na wysokim poziomie. Do malutkiego stołu (5 stóp) może wystarczyć jedna. Do większych stołów potrzeba trzech lamp (lub więcej, jeśli ma powyżej 8 stóp).
Pozostałe Akcesoria
Trójkąty
Ważny element – bez trójkąta nie ustawisz odpowiednio bil do gry. Dobierz trójkąt do rodzaju gry (i stołu oczywiście).
Szczotki
Idealna sytuacja! Trzymasz przeciwnika w szachu – wymierzyłeś idealnie, uderzasz… bila zmienia kierunek. Sukno musi być idealnie czyste – każdy okruszek czy paproch zmieni jej tor.
Bandy
Przeciwnik zaserwował Ci przysłowiowego snookera? W porządku, odbijesz od bandy. Ale tylko wtedy, gdy bila poleci tam, gdzie powinna – wysokiej jakości bandy nie redukują siły uderzenia i nie zmieniają kierunku ślizgu bili.
Środki do czyszczenia
W profesjonalnych klubach nie możesz nawet podejść z piwem lub papierosem do stołu. Dbaj o higienę stołu – posłuży Ci dłużej. Po co wymieniać sukno? Wystarczy wyczyścić odpowiednimi środkami.
Stopki
Bilard to czysta matematyka – jeśli jesteś władcą wektorów, to jesteś mistrzem. Gorzej, jeśli stół jest źle wypoziomowany – wtedy najbardziej finezyjne uderzenie nie odniesie skutku.
Pokrowiec Na stół
Jedno pytanie – samochód trzymasz w garażu? Nie? To używasz pokrowca?
Inne
Przedłużki, znaczniki i inne – chcesz utrzymać profesjonalny poziom? Szykujesz się do turnieju? Diabeł tkwi w szczegółach – zadbaj o nie.
Najważniejsze rzeczy podczas prac nad pokojem bilardowym
Budżet
Najważniejszy aspekt. Możesz rozbudowywać swój pokój bilardowy stopniowo.
Przeznaczenie Pomieszczenia
Jedna uwaga – na strychu będzie ciężko. Stół swoje waży.
Projekt i aranżacja Pomieszczenia – Nie działaj pochopnie
Pośpiech jest złym doradcą – lepiej inwestować stopniowo, niż zaopatrywać się w materiały kiepskiej jakości. Nie masz funduszy? Kupuj co jakiś czas, to Ci się opłaci.
Wyposażenie
Narożniki, krzesła, mini barek – to wszystko składa się na klimat. Dobierz meble, wybierz kolorystykę – to zaowocuje. Stwórz taki pokój bilardowy, do jakiego chciałbyś chodzić – a będziesz z niego korzystać kiedy chcesz.
Podsumowanie
Teraz już wiesz czego trzeba by mieć klub bilardowy w domu. Zaprojektuj, sprawdź ceny. Zabierz ze sobą checklistę zakupową – zadbaj o szczegóły i bądź mistrzem. Ćwicz i wygrywaj. Niech łuza będzie z Tobą.