Podnośniki nożycowe to wszechstronne i bezpieczne maszyny do pracy na wysokości. Przyglądamy się bliżej tym maszynom stosowanym w pracach wysokościowych. Oto najważniejsze rzeczy, które warto o nich wiedzieć!
Podnośniki nożycowe – czym są?
Podnośniki, również określane jako podesty ruchome, zwyżki, to urządzenia używane do prac na wysokości. Tutaj zajmujemy się podnośnikami samojezdnymi, które wyposażone są w koła i napędy, dlatego mogą poruszać się we własnym zakresie.
Do zróżnicowanej rodziny tych maszyn zaliczane są podnośniki nożycowe, które charakteryzują się układem nożycowym używanym do pionowego podnoszenia i opuszczania platformy roboczej.
Dzięki konstrukcji nożycowej to jedne z najczęściej stosowanych podnośników do prac nawet powyżej 15 metrów. Dodatkowo, wybrane modele mają wysuwane pomosty, które powiększają ich boczny zasięg nawet o ponad 1,5 m, co umożliwia sięganie do trudno położonych obszarów.
Jak zbudowany jest podnośnik nożycowy?
Elementy budowy podnośnika nożycowego:
- Platforma robocza – stanowi główną powierzchnię, na której znajdują się operatorzy. Wyposażona jest w bramkę wejściową i barierki ochronne, antypoślizgową nawierzchnię oraz pulpit sterowania.
- Mechanizm nożycowy – składa się z ramion ułożonych w kształt litery X, które odpowiadają za unoszenie i opuszczanie platformy roboczej w połączeniu z siłownikami elektrycznymi i hydraulicznymi.
- Napęd – elektryczny, zasilany akumulatorami, albo spalinowy z silnikiem diesla.
- Układ jezdny – podnośniki nożycowe wykorzystują koła napędowe wyposażone w terenowe opony z bieżnikiem albo szare, niebrudzące ogumienie.
- Wyposażenie dodatkowe – zależnie od modelu nożycówki mogą wykorzystywać podpory stabilizujące, oś wahliwą, a także specjalne systemy bezpieczeństwa, w tym czujniki przeciążenia, czujniki udźwigu, systemy chroniące przed zmiażdżeniem operatora, sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, zawory do awaryjnego opuszczania platformy.
Jak działa podnośnik nożycowy?
Samojezdne podnośniki nożycowe to urządzenia wyposażone we własny napęd służący do poruszania się całego urządzenia oraz zmiany pozycji platformy roboczej.
Mechanizm podnośnika nożycowego składa się z połączonych ze sobą, przecinających się ramion, które przypominają nożyce. W trakcie unoszenia platformy ramiona rozciągają się, natomiast podczas jej opuszczania składają.
Działanie podnośnika nożycowego:
- Operator ustawia maszynę na stabilnym podłożu.
- Za pomocą panelu sterowania uruchamia siłowniki.
- Mechanizm nożycowy podnosi platformę na żądaną wysokość.
- Opcjonalnie operator może wysunąć podesty boczne.
- W trakcie pracy czujniki monitorują przechyły i przeciążenie.
Jak dzielimy podnośniki nożycowe?
Podnośniki nożycowe, nazywane także potocznie nożycówkami, są dzielone na dwie główne kategorie pod kątem ich napędu. Są to:
Podnośniki nożycowe elektryczne
Wykorzystują nowoczesne silniki elektryczne, zasilane za pomocą akumulatorów. Mogą być ładowane z gniazdka 230V, dlatego można łatwo przygotować je do pracy. Są całkowicie bezemisyjne i bardzo ciche, a przez to ekologiczne.
Elektryczne podnośniki nożycowe mogą być używane w obiektach, na przykład halach produkcyjnych, magazynowych, sportowych, centrach handlowych, biurowcach, a nawet w budynkach zabytkowych. Nadają się też do pracy na zewnątrz, ale tylko na twardym i równym podłożu.
Podnośniki nożycowe spalinowe
Bazują na silnikach diesla, dzięki czemu znakomicie radzą sobie w wymagających warunkach. Mają napędy na wszystkie 4 koła (4×4) oraz terenowe opony z pogłębionym bieżnikiem, dzięki czemu łatwo poruszają się po wymagających nawierzchniach, na przykład błocie, piasku czy kamieniach. Wybrane modele wykorzystują także podpory stabilizacyjne i oś wahliwą, dlatego mogą łatwo poruszać się i pracować na nierównościach.
Służą wyłącznie do pracy na zewnątrz. Często używane są na placach budów, nieutwardzonych drogach, na terenach leśnych, w parkach i w innych miejscach, gdzie podłoże jest wymagające.
Podnośnik nożycowy – gdzie się sprawdzi?
Nożycówki mogą być używane zarówno w budynkach, jak i poza nimi, w różnych miejscach, gdzie planuje się prace wysokościowe.
Przykładowe zastosowania tych maszyn to:
- Budowa i wykańczanie obiektów, takich jak hale, domy jednorodzinne, obiekty wielorodzinne,
- Remonty i modernizacje, w tym prace elewacyjne, dekarskie, instalacyjne,
- Montaż instalacji, takich jak elektryczna, HVAC, monitoring, alarm,
- Montaż reklam, w tym banerów, telebimów, tablic, liter, plakatów, billboardów,
- Prace magazynowe, w szczególności rozkładanie i kompletowanie towarów na regałach wysokiego składowania,
- Prace z zielenią, takie jak przycinanie i wycinanie drzew, krzewów,
- Prace porządkowe, do których zaliczane są między innymi czyszczenie elewacji, mycie okien i przeszkleń na wysokości, usuwanie śniegu i lodu z dachów,
- Obsługa eventów, w tym montaż oświetlenia, nagłośnienia, scen,
- Branża filmowa, w tym nagrywanie z dużych wysokości, montaż scenografii.
Różnorodne warianty podnośników nożycowych umożliwiają sprawny dobór konkretnej maszyny do prac. Dzięki temu są one bardzo wszechstronnymi urządzeniami wspierającymi projekty wymagające dostępu do znacznych wysokości.
Podnośniki nożycowe są maszynami, które nie bez przyczyny wybierane są często do prac na wysokości. Są wygodne, bezpieczne i dostępne w korzystnych cenach – szczególnie w opcji wynajmu. Dzięki wsparciu wypożyczalni podnośników, można szybko otrzymać gotową do użytku maszynę nawet następnego dnia, by realizować projekty jeszcze łatwiej!