Trudno jest zastąpić wyroby ceramiczne innym równie pięknym i wytrzymałym materiałem. Płytki ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości, zdobią oraz nadają wnętrzu eleganckiego wykończenia. Co wiemy o historii ich powstania? Gdzie najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne? Poniższy artykuł przedstawia kilka istotnych kwestii z nimi związanych.
Kilka faktów o historii płytek ceramicznych
Historia powstania płytek sięga odległej starożytności i dotyczy momentu, kiedy ludzie przeszli z wędrownego trybu życia na osiadły. Pierwsze płytki tworzone były z czerwonej tłustej gliny, czyli tak zwanej terrakoty. Lepione z materiału glinianego płytki schły w pełnym słońcu, po czym wypalano je w rozgrzanym do kilkuset stopni piecu do wypału surowych, wysuszonych wyrobów glinianych. Wypalenie na biskwit, czyli postać wypalonej ceramiki, dało w ten sposób możliwość jej zdobienia. Jednak szkliwo pojawiło się znacznie później, bo dopiero w IX w. w Mezopotamii wynaleziono pierwszą glazurę, umożliwiając szkliwienie wyrobów, w tym doskonałych w swym pięknie ceramicznych kafli dekoracyjnych. Zastosowanie płytek do oblicowania murów starożytnych świątyń i miast, dzięki grze światła nadawały im jeszcze wspanialszego wyglądu.
Powstanie i rozwój firm wyspecjalizowanych w produkcji wysokiej jakości płytek ceramicznych sprawił, że stały się powszechnie dostępne. Stosowano je nie tylko do dekoracji, ale także w celach użytkowych. Wnętrza takie jak łazienka i kuchnia wykończone piękną i funkcjonalną glazurą nie tylko są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Kunszt rzemieślniczy produkowanych przez wielu producentów płytek jak paradyż sprawia, że pomieszczenia w ten sposób wykończone nabierają blasku i elegancji.
Płytki ceramiczne współcześnie
Obecnie płytki ceramiczne występują w wielu formatach, wzorach, kolorach i wykończeniach. Duże płytki pasują do dużych pomieszczeń, holi i nowoczesnych wnętrz biurowych, ale równie pięknie będą się prezentować w przestronnej łazience w domu. Szeroki wybór wzorów, od klasycznych inspirowanych naturą jak wszelkiej maści marmury, piaskowce i granity po bardziej abstrakcyjne printy geometryczne i kwiatowe. Płytki ceramiczne dostępne są nie tylko w stonowanych kolorach ziemi. W kolekcjach wielu producentów znajdziemy odważne intensywne barwy czerwieni, fioletu czy zieleni. Jednak coraz częściej we wnętrzach jak łazienka i kuchnia dominują subtelne odcienie szarości, beżu i złamanej bieli, które przełamane modnymi dodatkami z drewna, miedzi, mosiądzu, porcelany i szkła tworzą idealne miejsce do relaksu.
Wszechstronność płytek ceramicznych jest powodem ich nieustannej popularności. Dawniej zdobiły świątynie i pałace rodów królewskich, dzisiaj dzięki szerokiej dostępności materiałów potrzebnych do ich produkcji są na wyciągnięcie ręki. Różna rozpiętość cen i jakości sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.