Początek sezonu grzewczego to dla wielu osób czas gorączkowego poszukiwania opału o najlepszych parametrach. Jeśli opalasz dom ekogroszkiem, to z pewnością przydadzą Ci się informacje, które zebraliśmy w tym artykule. Podczas wyboru konkretnego opału zapewne zwracasz uwagę na jego kaloryczność. A czy wiesz dokładnie, co oznacza ten parametr? Szczegółowym wyjaśnieniem tego pojęcia zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Czym jest wartość opałowa ekogroszku?
Wartość opałowa to kluczowy parametr, dzięki któremu można rozróżnić różne rodzaje węgla. Przez pojęcie kaloryczność rozumiemy ilość ciepła, jaka jest wytwarzana podczas spalania 1 kg węgla. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła wytwarza się w procesie spalania. Niska kaloryczność powoduje, że podczas spalania wydziela się mniejsza ilość energii. Mogłoby to oznaczać, że należy szukać ekogroszku o jak największej kaloryczności. Nie jest to do końca prawdą. Wybierając opał, musisz także wziąć pod uwagę parametry swojego kotła. Dokumentacja techniczno-ruchowa określa parametry opału, jaki może być spalany w danym kotle. Jeśli zastosujesz paliwo o niewłaściwych parametrach, to możesz doprowadzić do awarii kotła. A to z kolei będzie generować duże koszty związane z naprawą.
Jakie czynniki wpływają na kaloryczność opału?
Na kaloryczność opału wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest poziom wilgotności. Musisz wiedzieć, że każdy rodzaj węgla zawiera pewną ilość wody. Jak łatwo się domyślić wraz ze wzrostem wilgotności maleje kaloryczność węgla. Dla ekogroszku optymalnym poziomem wilgotności jest 10%. Pamiętaj, że zbyt niska wartość tego parametru znacznie obniża efektywność spalania opału.
Drugim parametrem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, jest ciepło spalania. Wielu osobom wydaje się, że ciepło spalania oznacza wartość opałową węgla. Nie jest to prawdą. Ciepło spalania to ilość energii, jaka generuje się w trakcie spalania danej substancji. W sytuacji, gdy produktem spalania jest para wodna, do wartości ciepła spalania trzeba dodać temperaturę wytwarzaną w trakcie kondensacji pary wodnej. Wartość opałowa definiuje kaloryczność węgla. Dlatego właśnie ten parametr powinien być dla Ciebie wiążący w kontekście określania kaloryczności opału.
Jaka kaloryczność ekogroszku będzie najlepsza?
Kaloryczność węgla podawana jest w MJ/kg. Najwyższa wartość opałowa występuje w przypadku węgli wysokokalorycznych. Wynosi ona 25-30 MJ/kg. Węgle średniokaloryczne mają wartość opałową na poziomie 20-25 MJ/kg. Niskokaloryczny węgiel kamienny ma wartość opałową wynoszącą 17-19 MJ/kg. Dla porównania w przypadku węgla brunatnego ta wartość wynosi ok. 10 MJ/kg. Ekogroszek dobrej jakości powinien mieć wartość opałową na poziomie 24 MJ/kg. Pamiętaj jednak, że przed wyborem konkretnego opału powinieneś sprawdzić parametry swojego kotła.
Wiedząc, na jakie parametry zwracać uwagę, możesz śmiało rozpocząć poszukiwania idealnego opału. W tym celu warto odwiedzić stronę pangroszek.pl/sklep/. Znajdziesz tam kompleksową ofertę ekogroszku z możliwością dostawy bezpośrednio do Twojego domu. Sklep internetowy Pan Groszek to gwarancja atrakcyjnej ceny, wysokiej jakości opału oraz szybkiej dostawy.