Dobór odpowiedniej nasady kominowej w dużej mierze odpowiada za poprawę efektywności wentylacji mechanicznej ciągu kominowego. Ich podstawowym działaniem jest zapobieganie cofaniu się dymu, do którego może dojść podczas silnego wiatru. W tym wpisie dowiesz się jak dobrać i eksploatować najlepsze zakończenie komina do Twojego domu.
Nasady stałe
Są to najprostsze nasady kominowe pod względem mechanizmu działania. Stosowane są przede wszystkim tam gdzie siła ciągu jest zadowalająca, lecz zagrożenie pojawia się ze strony podmuchów wiatru strefy II i III. Pozwala ona również na zwiększenie ochrony przez dostaniem się wilgoci do przewodu kominowego.
Nasady obrotowe i hybrydowe
Dobrze się one odnajdują w na dachach, które są wystawione na względnie stałe działanie wiatru. Napędza on ruchomą turbinę, która wzmacnia siłę ciągu w kominie. Odbywa się to poprzez tworzenia podciśnienia w górnej części przewodu kominowego. Nasady obrotowe produkowane są również w wersji hybrydowej. Wykorzystuje ona właściwości wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej. Jej zastosowanie polecane jest najczęściej w miejscach, w których podmuchy wiatru występują nieregularnie i naturalna wentylacja byłaby nieskuteczna. Największą zaletą tego typu nasad pozwala na maksymalną oszczędność poboru prądu. W sytuacji gdy wiatr jest zbyt słaby silnik elektryczny napędza turbinę i przestaje działać dopiero wówczas, gdy warunki stają się optymalne. W sytuacji zaś gdy porywy wiatru są nazbyt silne, turbina działa ze stałą prędkością, będąc spowalniana przez ten sam silnik elektryczny. Sterowanie nasadą hybrydową odbywa się ręcznie lub za pomocą elektronicznych sterowników.
Nasada samonastawna
Posiadają one zbliżone zalety co nasady statyczne. Różnią się one przede wszystkim tym, że nasady samonastawne mają możliwość poruszania się. Ich specyficzna budowa umożliwia ustawianie się zawsze w stronę wiejącego wiatru. Dzięki temu swój największy potencjał wykażą w miejscach gdzie nie tylko siła, ale i kierunek wiatru często podlega zmianie. Nasady samonastawne są zaopatrzony w charakterystyczny żagiel, który może przyjmować proste lub bardziej fantazyjne kształty. W związku z tym nasada taka może stanowić nie tylko funkcjonalny, ale także wysoce estetyczny element dekoracyjny. Wymaga on jednak odpowiedniej konserwacji. W przypadku pozostałych nasad wystarczająca może się okazać rutynowa kontrola przeprowadzana przez kominiarza. W przypadku zaś nasad samonastawnych wymagane jest również częste smarowanie elementów ruchomych, a także dodatkowa konserwacja dekoracyjnego żagla.