Istnieje na rynku wiele środków owadobójczych do wykorzystania w ogrodzie. Niemniej jednak bardzo różnią się one od siebie i zawsze warto upewnić się, jakie z nich należy stosować, aby były one najbardziej skuteczne i bezpieczne dla roślin. Obecnie preparaty owadobójcze dla roślin mogą być dzielone na różne sposoby.
Rozprowadzanie środka i jego zasięg
Środki owadobójcze mogą być aplikowane w taki sposób, że roślina wchłania związki przez korzeń i w ten naturalny sposób rozprowadza je w swoim wnętrzu. Dostępne są także preparaty do stosowania powierzchniowego, którymi najczęściej spryskuje się daną roślinę. Możemy także używać środków, które będą zwalczać szkodnika aż do jego całkowitego wyeliminowania. Aby jednak zapobiec chorobom roślin, które powstają w wyniku działania owadów, możemy stosować środek na owady do ochrony upraw, który zapobiegnie rozwojowi tych szkodników. Możemy także wybrać takie preparaty, które będą zwalczać określone gatunki owadów lub wszystkie, aby chronić rośliny w sposób ogólny. Zawsze dobrze jest zidentyfikować, co wpływa na nie negatywnie i zwalczać te przyczyny środkami najlepiej dopasowanymi.
Sposób działania na owady
Środki owadobójcze mogą zwalczać szkodniki na dwa sposoby. W wyniku kontaktu z nimi lub połknięcia. W pierwszym przypadku owad ginie, gdy wejdzie w kontakt z substancją bez jej połknięcia. W drugim przypadku, spożywając środek owadobójczy, owad może zarażać pozostałe osobniki ze swojego gatunku na danym obszarze, co pozwoli skutecznie wyeliminować jakiś gatunek z naszego ogrodu.
Jakie gatunki owadów najczęściej powodują szkody?
Z pewnością możemy lepiej przygotować się do walki z plagami owadów, wiedząc, z jakimi gatunkami mamy do czynienia. Do najczęstszych szkodników niszczących rośliny należą mszyce, które żerują na soku roślin i pojawiają się, gdy temperatury są wysokie i gdy jest wilgotno. Możemy także zetknąć się z owadami, które mogą zabić roślinę przez jej podsuszenie. Z kolei larwalne owady obejmują gąsienice, które są bardzo szkodliwe, ponieważ żywią się liśćmi roślin w fazie larwalnej, aż do momentu, gdy się przepoczwarzą.
Przed zakupem i użyciem danego środka owadobójczego, powinniśmy upewnić się, czy jest on najlepszy do rozwiązania problemu, z którym się borykamy. Preparaty owadobójcze powinny być stosowane do zwalczania owadów żywiących się uprawami, gdy zawodzą wszelkie naturalne metody ich zabijania lub odstraszania. Warto także uwzględnić czas pojawienia się danego szkodnika, zanim ten zdąży się rozprzestrzenić na całej powierzchni.