Lampy ścienne cieszą się coraz większą popularnością, jeśli chodzi o dodatkowe oświetlenie pomieszczeń. Nic dziwnego, skoro są tak uniwersalnym rozwiązaniem. Miejsce na kinkiety ścienne znajdzie się zawsze, a szeroka oferta producentów powoduje, że znajdziemy modele przystosowane do użytku nie tylko w sypialni i łazience, ale także w innych pomieszczeniach. Taki na przykład kinkiet do salonu w zupełności zastąpi dodatkową lampę stojącą lub też sprawi, że nawet do przestronnego wnętrza wystarczy nieduża lampa sufitowa, zamiast rozłożystego żyrandolu. Jedyne, nad czym musimy się zastanowić to styl, do jakiego zechcemy dopasować naszą lampą ścienną. Poniżej 5 najważniejszych rodzajów kinkietów do salonu, które sprawdzą się w praktycznie każdej stylistyce.
1. Kinkiet nowoczesny do modnego salonu
Obecnie modne, znaczy nowoczesne i minimalistyczne. Takie też są nowo projektowane salony, w których ze świecą szukać zbędnych ozdobników i dodatkowych elementów. Znajdziemy tu za to sporo ostrych krawędzi i zwykle bardzo minimalistyczną stylistykę. Wszystko po to, by zachować maksymalną funkcjonalność. Takie też muszą być nowoczesne kinkiety. Przede wszystkim funkcjonalne, ale także stylowe, by pasowały do całego wnętrza. Dlatego właśnie nowoczesne kinkiety znajdziemy najczęściej w czarnych kolorach i w kształtach, które na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzą się ze ściennym oświetleniem.
2. Kinkiety z abażurem do wnętrz glamour i tradycyjnych
Kinkiety z abażurem mają swoje zaczątki już w XVIII wieku. To właśnie wtedy we Francji kładziono ogromny nacisk na wystrój wnętrz, a także pracowniczych biurek ozdabianych lampami biurkowymi. Kinkiety z abażurem to bardzo eleganckie rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się we wnętrzach glamour i w stylistyce tradycyjnej. Oferują bardzo łagodne i rozproszone światło, dzięki czemu cieszą się niemałą popularnością. Kinkiety z abażurem to także ciekawa opcja do nieco nowocześniejszych wnętrz, lecz wymaga to wyboru odpowiedniego modelu. Najważniejsze jest, by kinkiet do salonu pasował do całościowej stylistyki.
3. Kinkiet świecznikowy do salonu klasycznego
Kinkiety świecznikowe sięgają swoją historią do oświetlenia średniowiecznych kościołów i zamków. To właśnie tam w żelaznych ramach umieszczano świeczki, które tworzyły zarówno żyrandole, jak i oświetlenie ścienne. Z tego też powodu kinkiety świecznikowe najlepiej odnajdą się w salonach klasycznych pełnych drewna i zabytkowych mebli. Ciekawą opcją są kinkiety świecznikowe w prostych formach, które mogą nadać klasycznego sznytu także nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzom. Koło takiego kinkietu do salonu na pewno trudno będzie przejść obojętnie!
4. Kinkiety industrialne do wnętrz poprzemysłowych
Wysokie sufity i duże przestrzenie to charakterystyczne cechy dla wnętrz industrialnych. Z tego też powodu czasem ciężko zadbać o właściwe naświetlenie całego pomieszczenia. W tym pomogą nam jednak kinkiety industrialne, które jak żadne, wpasują się w stylistykę poprzemysłową. Wystarczy tylko dopasować odpowiedni kolor i możemy śmiało kupować! Taki industrialny kinkiet do salonu sprawdzi się także we wszystkich przestronnych pomieszczeniach niekoniecznie utrzymanych w charakterze loftu.
5. Kinkiety regulowane, czyli spoty
Od kinkietów omawianych na początku artykułu nowocześniejsze są tylko kinkiety regulowane, czyli tak zwane spoty. Jak sama nazwa wskazuje, możemy je skierować w dowolną stronę, a za kilka dni zmienić zdanie i oświetlić inną część wnętrza. Kinkiety regulowane to świetne rozwiązania dla każdego pomieszczenia, nie tylko salonu. Świetnie sprawdzą się w kuchni, garderobie i w łazience, gdzie pełnić będą chyba najbardziej użytkową funkcję. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż kilku spotów na jednej listwie, dzięki czemu jednym kinkietem regulowanym zastąpimy nawet kilka lamp!