Jak wyczyścić kostkę brukową

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem, wykorzystywanym nie tylko do układania podjazdów i chodników, ale też projektowania schodów czy kwietników. Jej różnorodny kształt i kolor sprawia, że można przy jej użyciu realizować niepowtarzalne projekty. Pojawia się jednak pytanie – jak umyć kostkę brukową? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi dotyczące metod, urządzeń i środków.

Jak umyć kostkę brukową – rodzaje kostki

Pod kątem utrzymania czystości kostkę brukową dzielimy na dwie kategorie – impregnowaną i nieimpregnowaną. Producenci wielu modeli stosują fabrycznie proces zabezpieczania przed zanieczyszczeniami, co skutecznie wpływa na sprawność czyszczenia chodnika, ścieżki czy podjazdu. Nieco inaczej proces może wyglądać w przypadku produktów niezabezpieczonych. Jeżeli podczas układania ekipa brukarska nie użyła środka do impregnacji, czyszczenie kostki brukowej może być bardzo uciążliwe ze względu na szybkość pojawienia się nalotów i plam, a także ich wnikanie wewnątrz materiału.

Dlatego w pierwszej kolejności po ułożeniu takiego modelu dokoła swojego domu warto uwzględnić właśnie taki proces impregnacji. Można to zrobić samodzielnie i najlepiej jest nie odwlekać tego w czasie. Odpowiedni moment jest tuż po zakończeniu prac budowlanych. W ten sposób można zwiększyć odporność kostki na pojawiające się w trakcie użytkowania zabrudzenia.

Jak wyczyścić kostkę brukową – kategorie zanieczyszczeń

Jest kilka podstawowych rodzajów zanieczyszczeń, które warto odróżnić, by dobrać odpowiedni sposób czyszczenia kostki.

Oleje, smary i tłuszcze

Najtrudniejsze w eliminacji są plamy po oleju samochodowym, smarach i tłuszczach np. po udanym grillowaniu. Kluczowy w tym wypadku jest czas. Jak czyścić kostkę brukową z oleju? Gdy tylko takie zanieczyszczenie zostanie zlokalizowane, należy użyć sypkiego piasku, aby wchłonął on wylaną substancję.

W dalszej kolejności warto wykorzystać spore ilości ciepłej wody połączonej z detergentem odtłuszczającym i odpowiednio twardą szczotkę. Każda minuta zwłoki powoduje, że tłuszcz wnika głębiej w strukturę kostki i trudniej jest się go pozbyć. Jeżeli jednak plama nie została szybko zaobserwowana i powyższe środki okazują się zawodne, można wykorzystać myjkę ciśnieniową z odpowiednią chemią. Alternatywą do tego jest też pistolet do piaskowania. Podczas jego używania należy uważać z grubością piasku, by nie zedrzeć zbyt wiele wierzchniej warstwy.

Farby, kleje i zaprawy

W przypadku wszelkiej maści klejów, zapraw i farb również należy działać szybko. Jeśli plama jest świeża, w wielu przypadkach wystarczy jedynie zebranie substancji i użycie wody z detergentem w postaci np. kwasu organicznego. Nie można jednak przesadzać z jego stężeniem, aby nie zniszczył materiału. A czym wyczyścić kostkę brukową, jeżeli substancja zdążyła już zaschnąć? W przypadku zapraw i klejów dobrze jest zebrać możliwie jak najwięcej zabrudzeń szpachelką. W dalszym etapie należy użyć sporej ilości wody, aby plama mogła się nieco zmiękczyć. W końcowym momencie przyda się szczotka lub gąbka i odpowiedni detergent z wodą.

Chwasty, mchy i trawy

W tym przypadku sprawa jest nieco łatwiejsza i nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych środków chemicznych. Najskuteczniejsze okazują się metody manualne z wykorzystaniem drucianych szczotek z długim i cienkim włosem, a w przypadku bardzo uciążliwych traw, sprawdza się tarcza druciana, którą zakłada się na kose spalinową ręczną. Bardzo istotne przy tym jest to, jak wyczyścić kostkę brukową bez jej uszkodzenia. Pielenie w ogródku wiąże się zazwyczaj z pozbywaniem chwastów z korzeniami, żeby szybko nie odrosły. Najbardziej uciążliwy jest w tym perz, którego system korzeniowy może się ciągnąć nawet metrami.

W przypadku kostki brukowej trzeba zrobić to inaczej. Wyciąganie na siłę roślin z korzeniami może doprowadzić do unoszenia kostki lub zniszczenia podsypki betonowej pod nią. W dalszej perspektywie grozi to powstaniem dołków lub innych uszkodzeń chodnika czy podjazdu. Również ostre środki chemiczne np. herbicydy mogą powodować odbarwienia kostki i jej zniszczenie. Należy więc wykorzystywać odpowiednio twarde szczotki ręczne lub tarcze druciane, by wyszorować szczeliny i przy okazji nie zniszczyć kostki.

Pleśń, grzyb i nalot

Nadmierna wilgoć może spowodować powstanie powyższych organicznych zanieczyszczeń na podjeździe lub chodniku. Jak umyć kostkę brukową z niepożądanych nalotów? Ze względu na rozległość tego rodzaju zabrudzeń ręczne czyszczenie nie zawsze będzie właściwe. Dobre rozwiązanie stanowi myjka ciśnieniowa z długą dyszą. W przypadku niektórych delikatnych nalotów lub pleśni nie trzeba stosować nawet środków czyszczących. Wystarczy odpowiedni strumień wody. Myjki i akcesoria do nich można znaleźć na naszej stronie.

Czyszczenie kostki brukowej – jak często je przeprowadzać?

Utrzymanie efektu wizualnego, który towarzyszy świeżo położonej kostce nie jest prosty i wymaga zaangażowania. Dlatego nie warto decydować się na zabieg oczyszczania jej jedynie wtedy, gdy zabrudzi się w bardzo dużym stopniu. Najlepsze efekty przynosi regularne dbanie o stan przydomowej nawierzchni. Prace konserwacyjne dobrze jest przeprowadzać przynajmniej 3 razy w roku. Chodniki, podjazdy i inne elementy wykorzystujące kostkę brukową najmocniej eksploatowane są w lecie, dlatego jej mycie warto realizować przed sezonem letnim, w jego trakcie i po zakończeniu.

Oczywiście bardzo dużo zależy od osobistych preferencji, rodzaju położonej kostki, ilości wykorzystywanych maszyn i sprzętów, czy zwyczajnie warunków dookoła domu. Czyszczenie kostki brukowej w warunkach miejskich, gdzie większość dróg i chodników jest wybrukowana lub pokryta asfaltem, będzie być może przeprowadzane rzadziej. Na częstotliwość mycia wpływają też przydomowe krzewy, drzewa i inne rośliny, które mogą utrudniać utrzymanie kostki w należytym stanie.

Chociaż doprowadzenie chodnika czy podjazdu wykonanego z bruku wymaga nieco wysiłku, daje bardzo przyjemne wizualnie efekty. Warto się na nie zdobyć, aby zapewnić sobie czystość wokół domu.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPompy basenowe – dlaczego są ważne?
Następny artykułOświetlenie schodów – jakie wybrać?
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here