Spójrzmy prawdzie w oczy: dzięki lekkiej konstrukcji domu, planom otwartej podłogi i mnogości hałaśliwych maszyn i sprzętu rozrywkowego dzisiejsze domy są głośniejsze niż kiedykolwiek. Jeśli dom nie jest wyposażony w niektóre formy wyciszania, może być czasami nieznośny. Tymczasem, hałas jest często jednym z najbardziej pomijanych czynników w budownictwie domowym.
Niezależnie od tego czy źródłem hałasu jest głośny sąsiad, czy niekończąca się symfonia tętniącej życiem ulicy, pierwszym krokiem do zmniejszenia decybeli jest zablokowanie hałasu dochodzącego z zewnątrz.
Czym jest hałas?
Zasadniczo dźwięk pochodzi z energii wytwarzanej, gdy obiekt wibruje, tworząc wokół niego fale w powietrzu. Czuła błona w naszych uszach, błona bębenkowa, wykrywa te wibracje w powietrzu i rejestruje te informacje w mózgu jako różne rodzaje dźwięku. Jednorodność powierzchni wpływa na charakterystykę transmisji dźwięku. Płaskie powierzchnie mają tendencję do odbijania fal dźwiękowych wokół, czasami tworząc trwały efekt echa, jeśli powierzchnie (lub ściany) są bezpośrednio równoległe do siebie. Im mniej jednolita powierzchnia, tym mniej możliwości odbicia dźwięku. Ponadto, jeśli dwie ściany nie są równoległe do siebie, dźwięk rzadziej odbija się w tę i z powrotem. Dlatego prążkowane wzory materiałów dźwiękoszczelnych są popularne w środowiskach, w których kluczowa jest redukcja dźwięku, na przykład w studiu nagraniowym lub sypialni. Niestety konwencjonalne ściany i sufity są tylko nieznacznie skuteczne w blokowaniu hałasu, ponieważ są zbudowane jak bębny. Posiadają membrany na dwóch zewnętrznych powierzchniach ramy strukturalnej wypełnionej powietrzem. Fale dźwiękowe uderzają w jedną powierzchnię i przenoszą się przez powietrze lub ramę na drugą powierzchnię, gdzie są emitowane jako słyszalny hałas.
Metody wyciszania mieszkań
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie hałasu przed przemieszczaniem się z jednego pomieszczenia do drugiego jest zainstalowanie (i uszczelnienie) solidnych drzwi, co można łatwo zrobić, niezależnie od tego, czy przebudowuje się, czy buduje. To świetna technika redukcji hałasu. Większość drzwi wewnętrznych ma konstrukcję pustego rdzenia – ich wnętrza są konstrukcją plastra miodu wypełnioną powietrzem. Są bardzo nieskuteczne w blokowaniu dźwięku. Przy progach drzwi i oknach można również zastosować samoprzylepną taśmę dźwiękochłonną.
Jeśli twój dom ma pokój obok lub nad garażem, hałas z ulicy może docierać twojego domu również przez garaż. W tej sytuacji skład drzwi garażowych jest również brany pod uwagę. Typowa brama garażowa jest zbudowana z otwartej ramy wewnętrznej pokrytej arkuszem sklejki, stali, winylu lub aluminium. Można jednak kupić drzwi garażowe, które są wypełnione pianką izolacyjną i mają dodatkową okładzinę od wewnątrz. Są one szczególnie dobre w zatrzymywaniu hałasu z ulicy.
Podczas budowania domu warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiedniej izolacji, która skutecznie wyciszy mieszkanie. Może to być na przykład izolacja K-Flex. Są to między innymi dźwiękoszczelne maty stosowane do powierzchni sufitowych czy ścian. K-Flex oferuje również produkty wykorzystywane do wyciszenia podłóg, systemów kanalizacji czy maszyn.