Każdy deweloper staje w pewnym momencie przed wyborem oświetlenia ulicznego. Czasem chodzi tylko o lampy zamontowane przy ulicy lub chodniku, innym razem również o oświetlenie ogrodowe. Dobre doświetlenie osiedla jest niepodważalną zaletą w oczach potencjalnych lokatorów… Powinno na tym zależeć każdemu, kto jest zaangażowany w tworzenie i obrót nieruchomościami.
Estetyka to podstawa
Oświetlenie uliczne powinno być skorelowane ze stylem całej inwestycji. Osiedla domków jednorodzinnych, szeregówki lub bliźniaki, czyli ogólnie rzecz biorąc niższa zabudowa, lubi klasyczne lampy – takie w starym stylu. Nowoczesne bloki i wieżowce wymagają nowoczesnego designu i prostoty, powinno się unikać nadmiernej ilości zdobień.
Oczywiście nie każdy jest urodzonym architektem i trudno jest wymagać od deweloperów takich umiejętności. Warto zatem korzystać z pomocy architektów krajobrazu i terenów zielonych. Profesjonaliści trafnie dopasują wygląd lamp do stylu całej zabudowy. Należy pamiętać, że osiedle to nie tylko bloki, ulice, czy chodniki.
Wszelkiej maści ogrody, skwery i klomby również wymagają dobrego oświetlenia i tu też może się przydać pomoc projektantów. Mówiąc w skrócie, niewielkie elementy roślinne warto oświetlać skoncentrowanym strumieniem światła. Najlepiej sprawdzą się reflektory, które podkreślą konkretnie jeden obiekt – na przykład okazały krzew lub klomb.
Pragmatyzm w czystej postaci
Kiedy z oferty sklepu odsiejemy niepasujące lampy, warto zadać sobie pytanie, jakie zadania stawiamy naszemu oświetleniu. Wspomniana funkcja estetyczna podkreśli piękno inwestycji, jednak lampy zasadniczo służą świeceniu – muszą dawać dostatecznie dużo światła, aby po zmroku wszystko na ulicy było widoczne. Dobrze oświetlone otoczenie zmniejsza ryzyko potknięć wśród przechodniów, ale też redukuje działalność włamywaczy… Jeśli do tego dołoży się system kamer i ochronę, to mieszkańcy będą niemal całkowicie bezpieczni.
Praktyczne podejście wiąże się też z racjonalizacją wydatków. Dużo bardziej opłaca się korzystać z oświetlenia LED. Wprawdzie jest ono droższe niż tradycyjne, ale lampy LED świecą dłużej i zużywają o wiele mniej prądu. To czysta oszczędność i ekologia.
Technikalia to klucz do udanej inwestycji
Warto znać oznaczenia umieszczane na opakowaniach od oświetlenia. W kontekście lamp ulicznych dobrze mieć świadomość istnienia „indeksu szczelności”. Jest to parametr określający, jak bardzo odporna na wodę będzie lampa. Im wyższy indeks, tym lepiej. Dla uproszczenia – oświetlenie na słupach lub ścianach powinno mieć indeks nie mniejszy niż 54, zaś lampy ziemne (umieszczone bezpośrednio w podłożu) przynajmniej 66. Różnica w wartościach indeksów wynika z większego narażenia na wodę stojącą.
Na koniec szczegół być może najważniejszy dla całej inwestycji – dostosowana instalacja elektryczna. Oświetlenie zewnętrzne powinno mieć swoje niezależne zasilanie z dodatkowymi bezpiecznikami. Takim minimalnym standardem bezpieczników powinno być 16 amperów. Nikt nie chciałby, aby w razie awarii oświetlenia zewnętrznego, posypała się cała instalacja na osiedlu…
Największy wybór oświetlenia ulicznego dostępny na https://www.elmarco.pl/oferta/miejsce-uzytkowania-zewnetrzne/latarnie-uliczne