Rynek oczyszczaczy powietrza w ostatnich latach bardzo się rozrósł, do wyboru klientów jest mnóstwo rozmaitych modeli. Jak wybrać oczyszczacz powietrza, aby nie przepłacić?
Oczyszczacze powietrza – praktyczne i wygodne
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które coraz częściej goszczą w gospodarstwach domowych na całym świecie. Zasadniczą funkcją tego typu produktów jest oczywiście filtrowanie powietrza znajdującego się w wybranych wnętrzach. Zasada działania oczyszczaczy powietrza jest we wszystkich modelach mniej więcej taka sama – maszyna zasysa powietrze, poddaje je filtracji na jeden z kilku sposobów, a następnie wdmuchuje do pomieszczenia. Niektóre oczyszczacze powietrza mogą mieć dodatkowe funkcje, np. nawilżanie. Na rynku znajduje się wiele różnorodnych modeli, w związku z czym pojawia się pytanie – jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Jaki oczyszczacz powietrza? Na co zwrócić uwagę?
Przeglądając dostępne produkty, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się parametrom. Wygląd urządzenia jest dość istotny, najważniejsza jest jednak jego funkcjonalność, dlatego też estetyczna i elegancka obudowa nie może być ostatecznym argumentem przemawiającym za zakupem. Spośród właściwości oczyszczaczy powietrza kluczowa jest jego wydajność (CADR, czasem podawana jako przepływ powietrza w m3/h). Wartość liczbowa wskazana przez producenta odpowiada ilości powietrza, jaką dany sprzęt może przefiltrować w ciągu godziny.
Wydajność urządzenia wiele mówi też o tym, w jakich pomieszczeniach może ono być stosowane. Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza sprawdzają się w dużych wnętrzach i mają wyższą efektywność pracy, należy jednak pamiętać, aby produkt dobierać do określonego pokoju, a nie całego mieszkania. To najczęstszy błąd, gdyż rzeczywisty przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest na tyle duży, aby faktycznie za pomocą jednego urządzenia można było filtrować powietrze we wszystkich wnętrzach w tym samym czasie. Jeśli zależy ci na czystym powietrzu w całym domu lub mieszkaniu, lepiej zdecydować się na kilka oczyszczaczy powietrza.
Inne ważne parametry
Zapoznaj się też z zastosowaną metodą filtracji. Wydajne oczyszczacze powietrza powinny mieć np. filtr wstępny, który usuwa sierść, pyłki czy kurz, filtr węglowy pozbywający się gazów, nieprzyjemnych zapachów, dymu czy lotnych związków organicznych, oraz filtr HEPA 13. Ten ostatni odpowiada za usuwanie najdrobniejszych pyłów PM 1,0, PM 2,5 i PM 10, a także roztoczy, alergenów czy zarodników pleśni.
To nie wszystko – wśród bardzo istotnych parametrów użytkowych należy wymienić również poziom hałasu. Wbrew pozorom to niezwykle ważny czynnik, gdyż zbyt głośny oczyszczacz powietrza staje się prawdziwym utrapieniem. Większość produktów ma specjalny tryb nocny, który pozwala na cichszą pracę. Przeglądając wartości podane przez producenta, pamiętaj, że subiektywna różnica między 25 dB a 35 dB jest nawet dwukrotna.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć
Pozostałe elementy, w które powinien być wyposażony skuteczny oczyszczacz powietrza, to np. czujniki, które kontrolują przepływ powietrza i gwarantują pełną automatyzację pracy. Przydatne są też wskaźniki zużycia filtrów, które informują o konieczności wymiany tych elementów. Coraz więcej modeli ma również dedykowaną aplikację, która ułatwia obsługę produktu.
Odpowiedź na pytanie, jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy, tak naprawdę nie istnieje. Wszystko zależy od twoich potrzeb, wielkości pomieszczenia, w jakim chcesz go umieścić, oraz posiadanego budżetu. Przyjrzyj się dostępnym modelom i wybierz optymalne urządzenie do swojego mieszkania.