Stół to podstawowe wyposażenie każdej jadalni, jak również niektórych salonów i wnętrz kuchennych. Miejsce na stół powinno być zawsze uwzględnione we wczesnej fazie projektu wnętrza domu lub mieszkania. W pomieszczeniach mieszkalnych najlepszą lokalizacją dla stołu są dobrze oświetlone miejsca np. przy oknie lub drzwiach balkonowych. Jeżeli nie mamy takiej możliwości powinniśmy pomyśleć o dodatkowym punkcie świetlnym umieszczonym nad lub w okolicy stołu.
Wybierając stół do domu warto zastanowić się nad jego rozmiarem i kształtem. Stół w domu powinien umożliwić każdemu lokatorowi własne i wygodne miejsce. Jeżeli mieszkamy we dwójkę wystarczy nam dwuosobowy stolik, natomiast jeśli mamy dużą rodzinę powinniśmy wybrać przestronny stół gwarantujący odpowiednią ilość miejsca dla każdego mieszkańca. Wspólne spożywanie posiłków pozwala nie tylko zaspokoić głód, lecz również umożliwia swobodną rozmowę i miłe spędzenie czasu.
Największą popularnością cieszą się stoły w kształcie prostokąta, gwarantują dużą ilość miejsca i dobrze komponują się z tradycyjnym układem pomieszczeń mieszkalnych. Świetnie sprawdzają się w małych, średnich oraz dużych pomieszczeniach. Pozostałe stoły np. okrągłe, kwadratowe, w kształcie jaja lub o nieregularnej linii to doskonałe rozwiązanie dla osób nie mający ograniczonego miejsca i dysponujących dużą przestrzenią.
Na co zwrócić uwagę wybierając stół?
Stół przede wszystkim powinien zapewnić komfortowe spożywanie posiłków. Wybierając główny stół do domu (stół do jadalni) musimy zwrócić uwagę na jego wysokość i odpowiednio do niej dopasować wielkość krzesła. Producenci stołów uważają za uniwersalny egzemplarz stół o wysokości 70-75 centymetrów. Taki wymiar zapewnia wygodną pozycję siedzącą – nachylenie nad stołem i swobodne ułożenie nóg pod blatem.
Każdy stół musi być ergonomicznie rozplanowany, osoby przy nim siedzące powinny mieć możliwość wygodnego oparcia nóg o podłoże. Jeśli zdecydujemy się na stół z szerokimi odnóżami, musimy pamiętać, aby nie liczyć „rogów”, jako miejsc siedzących. Ponadto w celu zapewnienia wygodnego miejsca dla każdej osoby powinniśmy wybrać stolik, w którym około 60 centymetrów (szerokość) i 40 centymetrów (głębokość) blatu przypada na jedną osobę. Oznacza to, że osoby siedzące naprzeciw siebie powinny mieć do wspólnej dyspozycji przynajmniej 100 centymetrów.
Jeśli chodzi o kształt stołu, to w przypadku mocno ograniczonego miejsca najlepiej sprawdzają się stoły prostokątne, ponieważ mogą pomieścić znacznie więcej osób naraz. Natomiast okrągłe, jajowate i różnego innego kształtu stoły to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują dużą przestrzenią.
Stół z podstawy i blatu – komfort, zadowalająca cena i szerokie możliwości
Zamiast kupowania gotowych mebli dobrym rozwiązaniem jest stworzenie stołu według własnych potrzeb. WystarczY podstawa do stołu oraz odpowiedni blat i już możemy cieszyć się funkcjonalnym i odpowiadającym naszym oczekiwaniom stołem. Takie wyjście pozwala również dowolnie wybrać kształt stolika np. podstawa do stołu okrągła, kwadratowa lub prostokątna.
Obecnie wiele sklepów oferuje różnego rodzaju podstawy oraz blaty do stołów. Ważne, aby wybrana przez nas podstawa do stołu była solidna i pasowała do blatu. Największą popularnością cieszą się podstawy żeliwne, ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Jeśli chodzi o blaty to idealną opcją są drewniane, szklane lub wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Przed zakupem powinniśmy pamiętać o dokładnym zmierzeniu ilości wolnego miejsca na stół, podstawa do stołu wraz z blatem musi nie tylko ze sobą dobrze się komponować, lecz również umożliwiać każdemu komfortowe miejsce siedzące. Współcześnie wysokiej jakości i w dobrej cenie blaty i podstawy do stołów można kupić w sklepie mebella.