Drzwi zewnętrzne to nie tylko oczywisty element każdego domu czy mieszkania, ale również swego rodzaju wizytówka. Dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim wybierzemy te właściwe, które będą zarówno prawidłowo spełniać swoje podstawowe funkcje, jak też korzystnie się prezentować. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi wejściowych?
Kluczowe cechy drzwi wskazujące na ich jakość
Drzwi powinny przede wszystkim mieć odpowiednią wysokość i szerokość – taką, która pozwoli bez większych problemów wnieść do domu meble czy inne wielkogabarytowe sprzęty. Minimalny rozmiar drzwi to ok. 1m szerokości i 2m wysokości. Nie można jednak zapomnieć o tym, że sam otwór na drzwi powinien być o kilkanaście cm większy, ponieważ oprócz samego skrzydła drzwi montuje się również ościeżnicę, czyli futrynę. Jeżeli chcemy, aby drzwi skutecznie chroniły nas przed hałasami z zewnątrz, warto wybrać takie, które będą miały również wysoką izolacyjność akustyczną, podaną w decybelach. Dodatkową ochronę akustyczną stanowi uszczelka na skrzydle drzwi. Duże znaczenie dla jakości drzwi ma również ich współczynnik przepuszczania ciepła, który jest uzależniony przede wszystkim od materiału, z jakiego wykonano drzwi.
Przeszklenia i izolacja
Izolacja cieplna drzwi jest uzyskiwana poprzez umieszczenie w nich materiałów termoizolacyjnych, np. styropianu czy wełny mineralnej. Jeżeli drzwi są wykonane z plastiku lub aluminium, ociepla się je zazwyczaj pianką poliuretanową. Najbardziej problematyczne w ocieplaniu są drzwi stalowe – trzeba w nich umieścić solidną warstwę materiału termoizolacyjnego pomiędzy warstwami blachy. Jeżeli marzą nam się drzwi z efektownymi przeszklonymi elementami, trzeba pamiętać o tym, że w ten sposób zwiększa się współczynnik przenikania ciepła (U), a co za tym idzie – drzwi mają słabsze właściwości izolacyjne i mniej skutecznie chronią przed zimnem.
Kolorystyka i styl
Drzwi wejściowe powinny komponować się z elewacją budynku – szczególnie duże pole do popisu mamy w przypadku domu wolnostojącego, nieco mniejsze w bloku, gdzie mieszkańcy często nie mają zbyt wielkiego wpływu na kolor ścian klatki schodowej. Wybierając drzwi zewnętrzne, najlepiej kierować się zasadą kontrastu: jeżeli elewacja ma jasną barwę, drzwi powinny być w ciemniejszej gamie kolorystycznej; jeżeli elewacja ma wyrazistą fakturę, drzwi powinny być gładkie i jak najprostsze – i odwrotnie. Warto także pamiętać, że styl drzwi wejściowych powinien być dostosowany do charakteru całego budynku – w zależności od tego, czy jest on zaprojektowany w bardziej klasyczny, tradycyjny, czy też nowoczesny i minimalistyczny sposób. Przykładowe modele drzwi o różnych fakturach, odcieniach i zdobieniach można obejrzeć najpierw w internecie, np. na https://www.obi.pl/drzwi/drzwi-zewnetrzne/c/957, a dopiero później, mając już wytypowanych kilkoro „faworytów”, udać się do hurtowni czy marketu budowlanego.