Jak podesty ruchome przejezdne ułatwiają prowadzenie prac na budowie i w przemyśle

Coraz częściej używane są zamiast tradycyjnych rusztowań i drabin, nie tylko poprawiając bezpieczeństwo, ale również sprawiając, że prace wysokościowe są szybsze i efektywniejsze. Podesty ruchome przejezdne to maszyny zapewniające wiele korzyści na budowie i w przemyśle. Do jakich prac będą najlepsze? Dlaczego warto je stosować? Wyjaśniamy!

Podesty ruchome przejezdne – definicja i rodzaje

Rodzina podestów ruchomych jest bardzo szeroka i obejmuje ona różne rodzaje maszyn – przejezdnych, wiszących i masztowych.

Podesty ruchome przejezdne to maszyny, które składają się z platformy roboczej, wysięgnika oraz podwozia, a także elementów sterowniczych służących do kierowania tym urządzeniem. Potocznie określane są one również jako zwyżka, podnośnik.

Przejezdne podesty ruchome podzielić można na kilka rodzajów:

  • Podesty ruchome wolnobieżne – mają własny napęd i zasilane są elektrycznie albo spalinowo.
  • Podesty ruchome przewoźne – montowane są na podwoziach przyczep i przeznaczone są do holowania za pojazdami.
  • Podesty ruchome samojezdne – montowane są na podwoziach samochodowych.

Maszyny te mogą pracować na wysokości wynoszącej od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów i mają zasięg zarówno w pionie, jak i w poziomie zależnie od konstrukcji wysięgnika – teleskopowo-przegubowego, masztowego albo nożycowego. Można również dobrać je pod kątem wielkości platformy roboczej, jej udźwigu, masy całego podestu oraz jego wymiarów transportowych.

Wobec tego zróżnicowane warianty podnośników umożliwiają dostosowanie konkretnego modelu do danych prac i miejsca ich prowadzenia, co sprawia, że urządzenia te mają naprawdę bardzo rozbudowane zastosowanie, także w sektorze przemysłu i budownictwa.

Jakie prace budowlane i przemysłowe usprawniają podesty ruchome przejezdne?

Podesty ruchome ze względu na swoje liczne zalety mogą być użyte w wielu zadaniach związanych z budownictwem i przemysłem. Nadają się zarówno do pracy na zewnątrz obiektów, gdy mają silniki spalinowe, jak i wewnątrz nich, gdy wyposażone są w bezemisyjne silniki elektryczne. Jakie są ich najważniejsze zastosowania w tych obszarach?

Przykładowe zastosowania podestów ruchomych przejezdnych to:

  • Budowa obiektów – hal, wiat, zadaszeń, obiektów infrastrukturalnych, elewacji oraz innych konstrukcji,
  • Prace instalacyjne – realizacja i obsługa instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, alarmowych, monitoringowych, przeciwpożarowych, telekomunikacyjnych, transportu bliskiego i wielu innych,
  • Prace serwisowe i konserwacyjne – dbanie o maszyny i instalacje znajdujące się na wysokości, prowadzenie przeglądów, wymiana części, naprawy,
  • Logistyka – magazynowanie towarów, w szczególności na regałach wysokiego składowania,
  • Prace porządkowe – usuwanie śniegu, sopli lodowych, roślin, czyszczenie powierzchni, mycie okien i przeszkleń.

Jak podesty ruchome przejezdne wspierają prace na budowie i w przemyśle?

Wybierając podesty ruchome przejezdne do prowadzenia robót budowlanych i w przemyśle, można znacznie usprawnić pracę na wysokości. Co przemawia za skorzystaniem z tych właśnie maszyn?

Docierają do trudno dostępnych miejsc

Podstawowym atutem podestów ruchomych jest ich zasięg. Dzięki nim docieranie do trudno dostępnych obszarów w pionie i w poziomie jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy ustawić maszynę w pobliżu konkretnego miejsca, a następnie unieść jej kosz, by dosięgnąć do celu.

Największym zasięgiem bocznym mogą pochwalić się zwyżki teleskopowo-przegubowe, które bez problemów pracują nad przeszkodami. Z kolei podnośniki nożycowe najlepiej nadają się do prac bezpośrednio przy docelowym obszarze, ponieważ oferują głównie zasięg pionowy i niewielki zasięg boczny za sprawą wysuwanych balkonów.  

Zapewniają bezpieczeństwo prac na wysokości

Prace na wysokości są jedną z głównych przyczyn wypadków przy pracy. Aby zredukować to niebezpieczeństwo, warto stosować podesty ruchome przejezdne. Maszyny te są znacznie bezpieczniejsze niż drabiny czy rusztowania, co wynika z ich specjalnej konstrukcji i zabezpieczeń.

Platformy robocze podestów otoczone są barierkami i wyposażone są w zamykane bramki. W koszach znajdują się zaczepy na szelki do prac wysokościowych. O sprawny przebieg robót dbają też nowoczesne technologie – czujniki przechyłu, przeciążenia, oświetlenie, alarmy i systemy zapobiegające zmiażdżeniu operatora. W efekcie praca z podnośnikami jest tak bezpieczna.

Przyspieszają realizację zadań

W branży budowlanej i przemysłowej często liczy się czas. Właśnie dlatego, aby zakończyć projekty w terminie, warto stosować podesty ruchome.

Nie wymagają rozkładania, tak jak rusztowania, poruszają się we własnym zakresie – mowa tu głównie o podestach wolnobieżnych z własnymi napędami, a także mogą poruszać się z rozłożonym koszem. To powoduje, że znacznie skracają czas potrzebny do wykonania robót wysokościowych.

Mogą pomieścić kilku pracowników

Gdy prace na wysokości ma wykonać paru pracowników jednocześnie, podesty ruchome przejezdne to niezawodne rozwiązanie. 

Maszyny te, zależnie od wariantu, mogą pomieścić nawet do 7 osób w koszu. Gdy zatem ważna jest efektywność robót, będą strzałem w dziesiątkę.

Mają duży udźwig 

Od około 220 kg do nawet ponad 1130 kg – tyle przeciętnie mogą unieść podesty ruchome przejezdne, zależnie od konkretnego wariantu.

Dzięki dużemu udźwigowi podnośniki te mogą bez trudu podnieść operatora i innych pracowników, a także niezbędne narzędzia i materiały do wykonania zadań.

Są dość łatwe w obsłudze

Warto też wspomnieć, że zwyżki nie są aż tak skomplikowane w obsłudze. Większość nowoczesnych modeli obsługuje się z użyciem joysticków i paneli sterowniczych, których działanie można dosyć sprawnie opanować.

Do obsługi podnośników należy posiadać aktualne uprawnienia nadawane przez UDT lub inną jednostkę dozoru technicznego. Aby je otrzymać, należy zapisać się na szkolenie dla operatora podestów ruchomych oraz zaliczyć egzamin państwowy.

Aby usprawnić prace na budowie i w przemyśle, warto pomyśleć o wykorzystaniu podestów ruchomych przejezdnych. Dzięki swojej mobilności, zasięgowi i prostej obsłudze sprawią, że każde zadanie na wysokości może być zrealizowane przez pracowników znacznie bezpieczniej, wygodniej i sprawniej!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here