Posiadanie garażu jest dużą wygodą. Można schować w nim samochód, zapewniając mu ochronę nie tylko przed kradzieżą, ale i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo służy też często jako miejsce przechowywania narzędzi i innych rzeczy. Do wyboru mamy kilka typów garaży: drewniane, modułowe, blaszane oraz murowane. Czym się charakteryzują? Jaki garaż wybrać?
Jakie typy garaży wyróżniamy?
Garaże to budynki, które wykorzystuje się do przechowywania pojazdów, są trwale związane z ziemią, przez co traktowane są jako nieruchomość, a także jako rzecz, co za tym idzie, można je wybudować, kupić albo wynająć, o czym można się przekonać, przeglądając oferty serwisów ogłoszeniowych: www.sprzedajemy.pl/nieruchomosci/garaze-i-miejsca-postojowe. Jeżeli chodzi o typy i rodzaje garaży, to warto wspomnieć o dwóch istotnych kategoriach, czyli ze względu na typ zabudowania: garaże w budynku, wolnostojące czy wiaty garażowe, a także ze względu ma materiał, z którego są wykonane, czyli: blaszane, marmurowe, drewniane i modułowe. Co warto o nich wiedzieć?
Garaż drewniany
Garaż wykonany z drewna może wydać się na dziwnym pomysłem, jednak jak najbardziej jest on możliwy i co więcej, wiele osób się na niego decyduje. Ma on rzecz jasna swoje wady i zalety, które warto poznać. Przede wszystkim, taki garaż jest wykonany z naturalnych ekologicznych materiałów, poza tym, przy zakupie można zdecydować się na gotową konstrukcję. Można także samodzielnie podjąć decyzję o wyborze rodzaju elewacji zewnętrznej, jak również materiału do pokrycia dachu.
Minusem tego typu garaży jest stosunkowo wysoka cena, a także konieczność regularnego impregnowania drewna i jego konserwacji. Zazwyczaj takie garaże posiadają dodatkowe pomieszczenia gospodarcze lub drewutnie.
Garaż modułowy
Obecnie pojęcie budownictwa modułowego jest coraz bardziej powszechne. Z prefabrykatów, czyli gotowych części buduje się domy i biura. Jak się okazuje, można także w ten sposób wybudować garaż! Jest on składany z gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce i składany już na wyznaczonym miejscu. Najczęściej wykorzystuje się do tego różne materiały, jak beton, stal, drewno, a nawet blacha. Ceny takich garaży bywają różne w zależności od materiału, wielkości, poziomu skomplikowania. Budowanie z prefabrykatów ma tę zaletę, że jest tańsze od tradycyjnego, a sama budowa trwa bardzo krótko. Choć takie garaże mogą stać wiele lat, ich minusem jest mniejsza wytrzymałość i łatwiej można je zniszczyć.
Garaż murowany
W przypadku garażu murowanego, materiałem wykorzystywanym przy jego budowie są bloczki betonowe. Dodatkowo ściany murów można też ocieplić, jeżeli uznamy to za konieczne. Z pewnością jest to bardzo trwałe rozwiązanie, dodatkowo mamy też większe możliwości jeżeli chodzi o projekt – garaż może mieć wielkość i kształt najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Nie ma tutaj też potrzeby konserwacji, a materiał na dach będzie zależał od naszej woli.
Niestety jednak sama budowa nie jest prosta i trwa dosyć długo (przerwy technologiczne). Dodatkowo konieczne jest zaprojektowanie konstrukcji garażu oraz ostateczne uzyskanie stanu surowego zadaszenia.
Garaż blaszany
Popularny „blaszak” to nic innego jak garaż wykonany z metalowych blach. Nie zawsze jest tutaj wymagane pozwolenie na budowę, do tego jest stosunkowo tani, przez co najczęściej właśnie on jest wybierany. To minimalistyczna konstrukcja, która może mieć dach płaski albo spadowy, a część budynku garażowego można nawet ocieplić. Zaletą jest to, że można go dostosować do otoczenia przez kolor blachy, może być to też budynek tymczasowy przeznaczony do rozbiórki (nie wymaga pozwolenia), do tego można go postawić całkiem szybko.
Niestety garaże blaszane nie są tak wytrzymałe, jak inne typy garaży i ich żywotność jest bardzo krótka. Zastosowanie blachy wymaga także regularnej impregnacji i konserwacji, co może pomóc w przedłużeniu życia blaszaka.