Fotowoltaika to coraz częściej stosowane rozwiązanie pozwalając w całkowicie bezpieczny i czysty sposób pozyskiwać prąd z energii słonecznej. Dla inwestorów chcących kupić części instalacji i zamówić jej montaż, pewną przeszkodą mogą być początkowe koszty. Dlatego warto wiedzieć, jakiego rodzaju programy dotacyjne, dofinansowujące i grantowe działają obecnie w Polsce i w poszczególnych województwach, np. w województwie śląskim w 2020 roku, z których można skorzystać szukając sposobów finansowania takiego przedsięwzięcia. Oto praktyczne informacje dotyczące dotacji na fotowoltaikę w województwie śląskim w 2020 roku.
Programy dotacyjne i dofinansowujące w całej Polsce
Zarówno mieszkańcy województwa śląskiego, jak i innych części Polski, którzy chcą zmienić źródła pozyskiwania energii na alternatywne i odnawialne, mogą obecnie ubiegać się o dotacje i dofinansowania w następujących programach:
1. „Mój Prąd” – rządowy program uruchomiony w 2019 roku, który oferuje 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę osobom fizycznym, które będą korzystać z instalacji o maksymalnej wielkości 10 kWp.
2. „Prosument 2” – ogólnopolski program, do którego należy składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dotację w wysokości 15 lub 30 procent dofinansowania w formie niskooprocentowanej pożyczki (oprocentowanie w wysokości 1 procent, na okres maksymalnie 15 lat).
3. „Czyste Powietrze” – kolejny program ogólnopolski oferujący dofinansowanie na kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne w wysokości 100 procent w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych. Wnioski do tego programu należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pożyczka lub kredyt udzielana jest na okres maksymalnie 15 lat, również z wyjątkowo korzystnym oprocentowaniem (nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2 procent rocznie).
Regionalne programy dofinansowujące fotowoltaikę
Mieszkańcy województwa śląskiego mogą także liczyć na pozyskanie dotacji w regionalnych programach umożliwiających sfinansowanie części kosztów odnawialnych źródeł energii lub wzięcie kredytów na preferencyjnych warunkach. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej udział produkcji odnawialnych w pełnym bilansie energetycznym Polski powinien już w 2020 roku wynieść 15 procent. Praktycznie w każdym województwie można więc obecnie starać się o środki pozwalające na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych na nowo powstających budynkach lub wymianę przestarzałych systemów na nowoczesne.
Przeczytaj więcej: https://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/fotowoltaika-slaskie-instalacja-dofinansowania/