Bez wątpienia, do to nasze miejsce, nasz własny azyl, gdzie możemy robić co chcemy, czuć się dobrze i swobodne, dlatego też wnętrze domu, zawsze urządzamy tak, żeby chociaż w jakiejś części pokazywało nasz charakter, nasz, jako osoby, albo też charakter całej rodziny. Bez wątpienia, naprawdę bardzo ciężko byłoby sobie wyobrazić dom bez kwiatów, które znacznie ocieplają każde wnętrze i sprawiają, że jest ono niezwykle przytulne. Oczywiście do każdego kwiatka w domu, zawsze niezbędna jest profesjonalna donica, dlatego też właśnie warto przeczytać ten niezwykle ciekawych informacji, z których możemy się dowiedzieć wielu naprawdę niezwykle ciekawych rzeczy, właśnie na temat donic, które idealnie sprawdzą się w każdym domu.
Donice do różnych roślin w domu
W przypadku aranżacji wnętrz donice z reguły dobiera się głównie do stylu urządzania (i użytych barw) a nie konkretnego gatunku zieleni. To element, który może wprowadzić ciekawy akcent kolorystyczny. W nowoczesnych wnętrzach często stawia się na donice jednolite o białej, szarej lub czarnej barwie. To uniwersalne kolory, które pasują do różnorodnych pomieszczeń jak i roślin. Liczy się minimalizm – donice do domu powinny być oszczędne w kształtach i formie. We wnętrzach urządzanych w stylu śródziemnomorskim, warto postawić na ceramiczne i gliniane donice do domu. W mieszkaniu urządzanym w stylu retro można postawić na donice z wzorami, np.: kwiatów. To tylko nieliczne przykłady, które jednak są wskazówkami, ale nie żelaznymi regułami.
Ogólne zasady dobierania donic do zieleni pokojowej
- Najpierw zwraca się uwagę na atrybuty donicy do domu (wielkość, średnicę, ciężar, posiadanie otworów w dnie, materiał). To najważniejsze, gdyż nawet pojemnik będący dziełem sztuki straci swój urok, jeśli umieszczona w nim roślina będzie chorowała.
- Donica ma harmonizować z rośliną i nie powinna swoimi walorami dekoracyjnymi „przebić” uprawianej w niej zieleni. Od tego są pewne odstępstwa – ale w 90% reguła sprawdza się w praktyce i jest wykorzystywana przy aranżacji wnętrz.
- Do roślin o barwnych liściach, ozdobnych z kwiatów lub owoców warto wybierać jednolite donice (pod względem barwy i fraktury). Pojemniki „z wzorami” będą zlewały się z zielenią i dadzą niepożądany „pstrokaty” efekt.
- Donicę można dobierać także do kolorów kwiatów lub owoców. Trzeba jednak zachować pewien rozsądek. Przykładowo żółto kwitnąca kalceolaria będzie ładnie prezentowała się w żółtej donicy. Natomiast intensywnie czerwone anturium niekoniecznie musi wyglądać dobrze posadzone w pojemniku o karminowej barwie.
- Donice wielobarwne najlepiej dobierać do roślin pokojowych ozdobnych z jednolicie zielonych liści, np.: paproci, jukk, niektórych dracen, fikusów, itp.
- Do jukk i dracen powinno się wybierać donice domowe wysokie i wąskie. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest związane z systemem korzeniowym tych grup roślin. W takich pojemnikach lepiej rosną. Rośliny „krzewobobodne” takie jak fikusy, mirty czy kloniki można uprawiać w szerszych, „beczkowatych” donicach. Kaktusom i sukulentom wystarczą małe, wąskie donice.
- Rośliny uprawiane na bonsai uprawia się w niskich, szerokich pojemnikach. Czasem są to nawet tacki. Niewielkie wymagania ma także róża jerychońska, którą można umieścić…na talerzu.
- Storczyki bardzo często uprawiane są w półprzezroczystych lub przezroczystych pojemnikach. Nie ma to wielkiego znaczenia dla ich korzeni (te powietrzne i tak wystają poza donicę), jednak jest to popularny trend.
- Wiele pnączy (bluszcze, epipremnum, cissus rombolistny) można umieszczać nawet w mało atrakcyjnych ciemnych donicach z tworzywa sztucznego. Gdy się rozrosną, pojemnika i tak nie będzie widać.
- Zioła i przyprawy często uprawia się na kuchennym parapecie i pobliżu okna. Często sadzi się je w donicach kolorowych (np.: ceramicznych) lub jednolitych metalowych. Interesującym rozwiązaniem jest także tworzenie kompozycji w wielodonicach.