Balkony francuskie to dla wielu zupełna nowość, której użytkowanie wydaje się być z pozoru niezwykle niefunkcjonalne. W odróżnieniu od swoich tradycyjnych odpowiedników nie zapewniają miejsca na odpoczynek. Całość to jedynie szyba i balustrada, która znajduje się bardzo blisko. Czasem zdarza się, że mają dodatkową, ale niewielkich rozmiarów płytę – można na niej stanąć czy położyć nieduży kwiat. Okazuje się jednak, że balkony francuskie są obecnie wybierane coraz częściej. Skąd wzięło się ponowne zainteresowanie nimi?
Musisz wiedzieć, że balkony francuskie nie zrodziły się wraz z obecnie modnym minimalizmem. Pierwsze projekty znane są już z czasów baroku, a dzisiaj przeżywają pewnego rodzaju odrodzenie. Architekci wpisują je w swoje projekty z powodu licznych zalet. Czy to jedynie współczesny trend oraz elegancki wygląd? Okazuje się, że balkony francuskie dają znacznie więcej niż efekt wyszczuplenia budynku. Najczęściej pojawiające się balustrady francuskie ze stali nierdzewnej zapewniają trwałość i gwarantują bezpieczeństwo domowników. Za co jeszcze je doceniamy?
Jakie zalety mają balkony francuskie?
Ze względu na brak klasycznej płyty balkony francuskie nie nadają się do tego, by na nich wypoczywać. Nie dają też możliwości rozłożenia na nich suszarki na pranie czy przechowywania rowerów. Chociaż to są właśnie najbardziej doceniane funkcjonalności, balkony francuskie są coraz chętniej wybierane przez Polaków. Ich popularność rośnie z roku na rok. Co sprawia, że architekci wpisują je w swoje projekty?
Przede wszystkim balkony francuskie są dużo tańsze w realizacji. Nie da się ukryć, że cena jest naprawdę istotnym czynnikiem. Zarówno budowa domu, jak i samo wykończenie go, jest bardzo drogim przedsięwzięciem. Nie zawsze jest nas stać na wszystkie najlepsze rozwiązania. Jeśli więc pojawia się szansa, by na czymś oszczędzić, wiele osób zdecyduje się z niej skorzystać. Balkony francuskie nie posiadają płyty i wzmocnień, które następnie trzeba zamontować. Jeśli połączyć to z resztą ich zalet, ostateczny wybór w ogóle nie dziwi.
Balkony francuskie dają większy dostęp do światła naturalnego. Klasyczne okna są mniejsze. Standardowe balkony natomiast posiadają wnęki lub zadaszenia, które znacząco ograniczają dopływ promieni słonecznych do środka. Zatem balkony francuskie nie mają sobie równych w wąskich i długich pomieszczeniach – zwłaszcza tam, gdzie okno występuje na krótszej ścianie. Ich montaż wpływa korzystnie na zużycie prądu.
Okazuje się, że największą popularnością cieszą się balustrady francuskie ze stali nierdzewnej. To połączenie estetyki i funkcjonalności. Musisz bowiem wiedzieć, że stal nierdzewna jest materiałem bardzo odpornym – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i ciężar. Nie poddaje się również korozji na skutek zmieniających się warunków atmosferycznych, co w polskich warunkach ma ogromne znaczenie. Stal jest także bardzo plastyczna, więc naprawdę ładnie się prezentuje i nie zawsze musi przyjmować proste, klasyczne formy.
Czy warto wybrać balkony francuskie?
Balkony francuskie są doceniane ze względu na liczne zalety, o których wspomnieliśmy wyżej. Są naprawdę odporne na ciężar i trudne warunki atmosferyczne. Zapewniają również estetyczny wygląd całego domu, co jest naprawdę ważne – najczęściej masz mieszkać tam do końca życia. Balkony francuskie są ponadczasowe, bowiem łączą w sobie minimalizm i elegancję. Wpisują się więc w zdecydowaną większość trendów i raczej nigdy nie wychodzą z mody.
Oczywiście, że i balkony francuskie mają swoje wady. Nie będą podobały się każdemu i wielu oczekiwaniom nie sprostają. Nie można jednak zapomnieć o ich licznych, bardzo istotnych zaletach. Wciąż za mało się o nich mówi, niepotrzebnie podkreślając brak tradycyjnej płyty. Tymczasem balkony francuskie mogą współistnieć w obrębie jednego budynku, uzupełniając klasyczne rozwiązania. Tym samym wpuścisz do wewnątrz jeszcze więcej naturalnego światła.