Czym jest łańcuch typu redler?

Najnowsze odkrycia naukowców donoszą, że pierwsze łańcuchy były używane przez chińczyków już ponad 2000 lat temu. Stosując to rozwiązanie, zbudowali oni pierwszy kołowrót podnośnikowy. W starożytności używano łańcuchów do transportu ciężkich towarów, krępowania ludzi i zwierząt, a także do łączenia wozów i w rzemiośle wojennym. W III wieku naszej ery w Grecji wynaleziono Polybolos, który był pierwowzorem współczesnych karabinów maszynowych. Amunicja karabinu umieszczona była na przesuwających się ogniwach metalowego łańcucha. Technologiczny rozwój, towarzyszący historii człowieka, nie ominął również tego wielofunkcjonalnego elementu urządzeń. Jednym ze współczesnych rozwiązań mechaniki użytkowej jest łańcuch typu redler. Czym się charakteryzuje?

Jakie cechy powinien posiadać dobry łańcuch

Każdy łańcuch wykorzystywany w przemyśle lub w urządzeniach codziennego użytku winien charakteryzować się wysoką odpornością na zmienność temperatur i korozję. Stop metalu, z których wykonane zostały ogniwa, powinien być przystosowany do warunków w jakich urządzenie wyposażone w łańcuch będzie funkcjonować. Kurczliwość i rozkurczliwość metalu nie może mieć wpływu na kondycję użytkowanego sprzętu. Z innego materiału sporządza się łańcuchy do pracy w skrajnie niskich temperaturach, a inaczej do sprzętów używanych w tropikach. Wszystkie jednak powinny być łatwe w konserwacji, przyjazne środowisku i energooszczędne.

Gdzie używane są redlery

Łańcuchy typu redler, nazywane również łańcuchami przenośnikowo-zgrzebłowymi, to specjalnie zaprojektowane szeregi ogniw, stosowane w przemyśle cementowym wydobywczym i hutniczym. W rolnictwie przeznaczone są do zazwyczaj do poziomego transportu ziaren. Znaleźć je można w magazynach zbożowych, młynach i w mieszalniach pasz. Przenośniki zgrzebłowe typu redler służą do zapełniania silosów ziarnem lub ich opróżniania. Używane są również w konstrukcjach koszów przyjęciowych używanych w skupach zbóż.

Budowa łańcucha typu redler

Łańcuch tworzą połączone ze sobą zgrzebła o określonym kształcie, połączone metalowymi sworzniami. Kształt poszczególnych elementów projektowany jest zazwyczaj w zależności od wymagań indywidualnego klienta i przeznaczenia łańcucha. Łańcuchy po ukształtowaniu poddawane są dodatkowej obróbce cieplnej dla uzyskania wymaganej twardości. Tego typu zabiegi znacznie podwyższają niezawodność i efektywność eksploatowanych systemów nośnikowych, co ciągnie za sobą względy ekonomiczne i łatwość w serwisowaniu.

 Budowa łańcucha typu redler

Łatwy montaż elementów

Większość z dostępnych łańcuchów typu Redler wyposażona jest w innowacyjny system łączników, pozwalających na ich bezproblemowy montaż. Warto jednak, podczas konstruowania sekwencji szeregu, pamiętać o ich prawidłowym łączeniu. Krzywo i nieprawidłowo zmontowane elementy redlerów szybko się przecierają i zużywają. Zazwyczaj dno koryta w którym pracuje redler, wykłada się odpornym na ścieralność tworzywem, co wpływa zarówno na dłuższą eksploatację łańcucha, jak i znacznie zaniża poziom głośności pracującego urządzenia.

Samoczyszczące łańcuchy typu redler

Możliwość samooczyszczania się łańcucha podczas pracy urządzenia jest funkcją stosowaną zazwyczaj w przemyśle paszowym i zbożowym. Mechanizm urządzenia samoczyszczącego zaopatrzony jest w górny pokład, po którym odprowadzane są do właściwego wysypu resztki paszy lub innego surowca.

Redlery z certyfikatem

Planując zakup redlerów, warto skorzystać z propozycji firm oferujących łańcuchy z materiałów atestowanych i kontrolowanych przez dział jakości na każdym etapie ich produkcji. Parametry poszczególnych elementów struktury łańcuchów powinny być zgodne z normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

Więcej na janus.com.pl, JANUS Sp. z o.o. ul. Grzybowa 1 41-200 Sosnowiec, tel: 32 266 40 51.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMateriały do produkcji wanien
Następny artykułMała palarnia kawy w domowym zaciszu
Od 2007 roku zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz. Przez ten czas nauczyłam się wielu fascynujących umiejętności. Blog jest moją prywatną oazą, na której dzielę się pomysłami na urządzenie własnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here