Oszczędzanie energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym to temat, który od kilku miesięcy nie schodzi z ust Polaków. Wbrew pozorom wygenerowanie oszczędności jest w wielu sytuacjach nie tylko możliwe do osiągnięcia, ale także stosunkowo łatwe. Poniżej przyglądamy się najważniejszym rozwiązaniom, które powinno rozważyć wszystkie osoby pragnące obniżyć swoje rachunki za prąd.
Korzystanie z urządzeń elektrycznych a oszczędzanie
Wiele sprzętów gospodarstwa domowego ma swoje warianty energooszczędne, oznaczone klasą A. Każdy sprzęt możesz dodatkowo sprawdzić pod kątem jego energochłonności i samodzielnie obliczyć spodziewane koszty związane z jego użytkowaniem. Warto przede wszystkim przyjrzeć się tym urządzeniom, które pobierają największe ilości prądu – płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny, lodówka, czajnik, zmywarka. Kolejne sprzęty energochłonne to komputer, odkurzacz, telewizor, kuchenka mikrofalowa, pralka, żelazko.
Ekonomiczne wykorzystanie energii świetlnej
O ile to możliwe staraj się zastąpić energię generowaną przez systemy oświetleniowe energią słoneczną. Po opuszczeniu danego pomieszczenia należy zawsze wyłączać w nim światło, aby niepotrzebnie nie generowało dodatkowych opłat. Ponadto warto wymienić żarówki na energooszczędne lub ich halogenowe bądź ledowe odpowiedniki. W ten sposób obniżysz poziom zużycia energii na potrzeb oświetlenia o nawet kilkadziesiąt procent.
Nawyki związane z korzystaniem w kuchni
Gotowanie to czynność zajmująca dużo czasu, podczas której wykorzystuje się duże ilości energii. By zaoszczędzić na jej zużyciu, warto zmienić swoje nawyki – gotować większe porcje na kilka dni w przód, gotować pod przykryciem oraz zrezygnować z tych form przetwarzania żywności, które są najbardziej wymagające. Warto pomyśleć nad rezygnacją ze smażenia na głębokim tłuszczu oraz pieczenia, które pochłaniają najwięcej prądu, a które można zastąpić energooszczędnymi formami obróbki termicznej.
Odłączanie urządzeń od kontaktu
Choć wiele osób nigdy o tym nie pamięta (lub w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy) to jednak urządzenia podłączone do kontaktu mogą pobierać energię nawet gdy są wyłączone. Dotyczy to między innymi ładowarek i akumulatorów, wykorzystywanych do lądowania elektroniki. Gdy tylko Twoje urządzenie będzie w pełni naładowane, warto od razu dołączyć je od gniazdka.
Jak mieć wszystko pod kontrolą?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wygląda zużycie energii w ich gospodarstwie domowym ani poszczególnych jego pomieszczeniach i zespołach urządzeń. Tymczasem uzyskanie pełnego i szczegółowego nadzoru jest bardzo proste. Możesz wykorzystać w tym celu darmowe i ogólnodostępne aplikacje dedykowane do obsługi gospodarstw domowych. Do niedawna najpopularniejszą była „Mój licznik”, zastępowana obecnie przez bardziej sprawną Powerhouse, dostępną pod linkiem: https://columbusenergy.pl/powerhouse.
Użytkownicy aplikacji uzyskają pełny zakres informacji na temat zużycia energii przez poszczególne urządzenia w gospodarstwie w wybranych przedziałach czasowych. Jest to doskonałe narzędzie pozwalające zoptymalizować wprowadzane zmiany w korzystaniu z urządzeń, by generowane przez nie oszczędności były jeszcze większe niż dotychczas.