Wiele domów jednorodzinnych nie ma możliwości podłączenia do miejskiej kanalizacji. Tym samym wymaga podłączenia instalacji sanitarnej do szamba, umieszczonego na przyległym terenie. Jednocześnie niejedna osoba decyduje się na zbudowanie zbiornika na deszczówkę, który może pomóc w ograniczeniu wydatków na wodę. Dowiedz się, dlaczego warto zainstalować je oba i czemu betonowe będą najlepsze.
Szambo – niezbędne przy każdym domku
Jeśli nie ma możliwości podłączenia kanalizacji miejskiej, szambo jest jedynym wyjściem dla mieszkańców domków jednorodzinnych. Zbiera nieczystości, które muszą być odprowadzane w sposób bezpieczny dla środowiska, zwierząt i ludzi. Dlatego też powinno być szczelne i na tyle pojemne, by nie wybijało, a jego opróżnianie nie było nadmiernie obciążające finansowo.
Sposób budowy szamba jest niezwykle istotny właśnie ze względu na jego szczelność. Powinno posiadać jak najmniej łączeń, a także powinno być maksymalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie gruntu i nacisk wód gruntowych. Co równie ważne, powinno zostać odpowiednio zaizolowane, by jeszcze bardziej zmniejszyć jego przesiąkanie.
Zbiornik na deszczówkę
Dodatkowym elementem nieopodal domu może być zbiornik na deszczówkę, który pozwala na zgromadzenie zapasów wody użytkowej. Mogą posłużyć do wielu celów, przede wszystkim do podlewania ogrodu w czasie suchych dni lub do mycia samochodu i innych prac gospodarczych. Przy odpowiedniej budowie instalacji, możliwe jest także spłukiwanie toalet wodą deszczową.
Takie rozwiązanie pozwala w bardzo istotny sposób zmniejszyć wydatki na wodę w każdym domu. Sprawia, że tam, gdzie zazwyczaj zużywana byłaby woda wodociągowa, za którą należy zapłacić, wykorzystuje się wodę deszczową, zupełnie naturalną i darmową. W efekcie, choć z początku należy zainwestować w odpowiedni, szczelny zbiornik, w krótkim czasie wydatek ten zwraca się podczas użytkowania wody.
Beton – najlepszy materiał na zbiorniki
Beton jest jednym z najlepszych materiałów, jaki można wykorzystać do wykonania zbiornika na wodę deszczową lub szamba. Przede wszystkim odznacza się wyjątkową trwałością – jest niereaktywny, nie uszkadzają go różnorodne czynniki środowiskowe czy chemiczne. Z tego powodu doskonale sprawdza się w glebie, narażony na działanie wód gruntowych czy nawet na odsłoniętym terenie.
Dodatkowo, beton jest niezwykle twardy i spójny. Zastosowane w nim technologie, takie jak wibrowanie i specjalne dodatki wzmacniające sprawiają, że beton jest materiałem zupełnie nieprzepuszczalnym dla wody. Nie pozwala na ucieczkę wody deszczowej czy odpadów komunalnych do środowiska, ani nie pozwala na przenikanie wód gruntowych do wnętrza zbiornika. Co więcej, dzięki wylewaniu go jako jednej, spójnej bryły nie posiada łączeń, co jeszcze bardziej zmniejsza szansę na jego rozszczelnienie.
Właśnie z tych względów Szambo Rambo oferuje najmocniejsze zbiorniki wykonane z betonu. Sprawdź je, a przekonasz się, że są zupełnie niezawodne.