Rynek klimatyzatorów przenośnych różni się od urządzeń naściennych pod względem ilości modeli, ale też i cen. Najtańsze klimatyzatory przenośne możemy znaleźć już za 1300 zł. Czy w tym przypadku „lepszy rydz niż nic”? Czy warto jednak zwiększyć nieco planowany budżet? Co oferują najtańsze klimatyzatory mobilne i czy należy się nimi zainteresować?
Czym różnią się poszczególne klimatyzatory przenośne? Na co zwracać uwagę?
Skoro nie widać różnicy…to w przypadku klimatyzacji warto jednak dopłacić. Klimatyzatory przenośne różnią się przede wszystkim pod względem mocy chłodniczej oraz ilości funkcji i udogodnień.
Najważniejsze aspekty klimatyzatorów przenośnych
- Moc chłodnicza – najważniejszy wyróżnik klimatyzacji domowej, przekładający się na powierzchnię, którą dany sprzęt może skutecznie ochłodzić. Przyjmuje się, że w przypadku słabo nagrzewających się pomieszczeń wystarczy ok. 0,81 kW na każde 10 m2 powierzchn
W przypadku miejsc szybko nagrzewających się, np. poddasza czy pomieszczeń położonych od strony południowej, potrzeba nawet 1,62 kW na każde 10 m2 powierzchni. Im wyższa moc chłodnicza, tym wyższa cena. Dlatego też najtańsze urządzenia są z reguły klimatyzatorami o znikomej mocy.
- Moc grzewcza – niektóre klimatyzatory przenośne wyposażony są również w moduł grzewczy, wykorzystując odwrócony obieg powietrza. Urządzenia te mogą być używane również w chłodniejszych okresach do ogrzewania mieszkania. Warto jednak zauważyć, że klimatyzatory przenośne z funkcją grzania (tzw. 4w1) kosztują z reguły min. 2000 złotych.
- Przepływ powietrza – przepływ powietrza (wyrażany w m3/h) wpływa na szybkość chłodzenia lub nagrzewania pomieszczeń.
Dodatkowe funkcje
Jak można się domyślić – im lepiej wyposażony klimatyzator, tym wyższa będzie kwota jego zakupu.
- Funkcja swing – automatyczna rotacja żaluzji oscylacyjnych, przydatna gdy chcemy dokładniej rozprowadzić klimatyzowane powietrze
- Zdalne sterowanie – większość klimatyzatorów mobilnych posiada pilot dołączany w zestawie wraz z urządzeniem. Niektóre modele oferują także moduł Wi-Fi i sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej.
- Funkcja autorestartu – po przerwie w dostawie prądu urządzenie automatycznie wraca do ostatnio używanych ustawień.
Jaki klimatyzator przenośny wybrać do 1300 złotych?
Ravanson PM9500S – 1299 zł
Ravanson PM9500S (https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-klimatyzatorow-powietrza/ravanson-pm-9500s/) to jeden z najtańszych klimatyzatorów przenośnych. Urządzenie posiada moc chłodniczą na poziomie 2,6 kW, a więc sprawdzi się na powierzchni do 32 m2.
Pomimo niskiej ceny, w urządzeniu znajdziemy m.in., funkcję swing oraz 24-godzinny timer. Plus także za spory przepływ powietrza – 380 m3/h. Minusem klimatyzatora Ravanson jest niewielka wydajność chłodzenia, niska wydajność osuszania (24 l/dobę) oraz brak funkcji ogrzewania.
Whirlpool PACW29COL – 1295 zł
Whirlpool PACW29COL to propozycja obecna na rynku od dłuższego czasu. Urządzenie posiada nieco większą wydajność chłodzenia – 2,8 kW. Przekłada się to na ok. 34 m2 powierzchni użytkowej max. Klimatyzator przenośny nie posiada zbyt wielu zalet, ale nie ma też jako takich wad.
Do zalet klimatyzatora przenośnego Whirlpool zaliczyć możemy obecność niewielkiego filtra HEPA, funkcję swing oraz timer. Minusem może być niewielki przepływ powietrza (w testach ok. 280-300 m3/h) oraz brak funkcji ogrzewania. Więcej o klimatyzatorze przenośnym Whirlpool w recenzji: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-klimatyzatorow-powietrza/whirlpool-pacw29col/.
Kaisai KPC-09AK29 – 1234 zł
Należące do międzynarodowej grupy Midea, klimatyzatory Kaisai to jedna z tańszych alternatyw na rynku klimatyzatorów. Przenośny model KPC-09AK29 z pewnością wyróżnia się designem. Dość futurystycznie wyglądająca bryła kryje w sobie 2,6 kW mocy chłodniczej. Pozwala to wykorzystywać sprzęt na powierzchni do 32 m 2 max.
Na uwagę zasługuje niezła wydajność osuszania – 34 litry wody na dobę, czyli ok. 1,4 l/h. Niestety gorzej wypada przepływ powietrza – jedynie 300 m3/h. Temperaturę możemy regulować w zakresie 18-35 st. C. Uboga natomiast jest regulacja prędkości chłodzenia – tylko 2 prędkości.