W naszym kraju i nie tylko, coraz częściej można zaobserwować zwrot w stronę ekologii i odnawialnych źródeł energii. Mówiąc prościej, zaczęto dostrzegać potrzebę ochrony środowiska w którym żyjemy. Najpopularniejsze stał się więc panele fotowoltaiczne, które pozwalają pozyskiwać energię wprost z promieni słonecznych. Istnieje też możliwość wielu dofinansowań, dzięki którym inwestycja szybko się nam zwróci. Jednak czym jest fotowoltaika i czy ona się opłaca?
Do czego służy fotowoltaika?
Najprościej rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że fotowoltaika służy do pozyskiwania energii ze słońca. Jest to zarazem jedna z najprostszych metod na wytworzenie energii elektrycznej, która bazuje na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego. Dzięki temu może ono zostać zamienione w prąd stały, za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany w ten sposób prąd trafia do inwertera, a następnie zostaje przekształcony w prąd zmienny, który wykorzystujemy w naszych gospodarstwach domowych. Nadwyżki wyprodukowanej energii, mogą zostać odsprzedane sieci lub oddane na zmagazynowanie, by użytkownik mógł z nich skorzystać w późniejszym czasie. Oczywistym jest, że taki sposób pozyskiwania energii ma ogromną przewagę na wielu płaszczyznach, na prądem pozyskiwanym z innych źródeł energii. Główną zaletą jest to, że możemy z fotowoltaiki korzystać niemal wszędzie, a sama ilość pozyskanej energii zależy ściśle od tego, jak intensywne jest promieniowanie słoneczne padające na powierzchnię Ziemi. Jak łatwo się domyślić, zmienia się ono w zależności od pory dnia, szerokości geograficznej w której się znajdujemy, a także zależne jest ono od stanu atmosfery, a dokładniej ilości pyłów, które się w niej znajdują. Z kolei moc samej instalacji fotowoltaicznej, również uzależniona jest o wielu czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim wielkość dachu lub wolnej powierzchni na której mają zostać zainstalowane panele fotowoltaiczne, a także ekspozycja tej powierzchni na promienie słoneczne. Duże znaczenie ma tutaj kąt nachylenia, a także padanie zacienienia. Jeśli żyjemy w mniej sprzyjających warunkach np. dach skierowany jest na wschód i zachód, co skutkuje dużym zacienieniem, należy po prostu dobrać większą moc instalacji, by pokryła zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Więcej informacji: Sprawdź panele słoneczne Gdańsk, jeżeli pochodzisz z tych okolic – dowiedz się więcej.
Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?
Na to pytanie można odpowiedzieć jedynie twierdząco. Inwestycja w fotowoltaikę się opłaca gdyż generuje ogromne oszczędności w odniesieniu do rachunków za prąd, a odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne pod względem mocy, mogą pokryć całe zapotrzebowanie na prąd, wówczas rachunki będą zredukowane do zera. Oznacza to, że inwestycja ta może zwrócić się w przeciągu kilku lat. Jest to również opłacalne z tego względu, że można postarać się o rządowe dotacje na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu w sporej części może zwrócić się nam nawet połowa poniesionych kosztów. Co więcej, dołożymy starań do ochrony środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy.