Przede wszystkim: z natury. Dokładnie tak, jak robią to Skandynawowie, uznani za mistrzów designu i projektowania. Ich podejście do wystroju wnętrz – z północnoeuropejskiego – dotarło już chyba do każdego miejsca na świecie.
Kolorystyka
Spokojna i minimalistyczna, zdominowana przez biele, beże i szarości na ścianach i meblach, ożywiana przez różnokolorowe dodatki. Kolorystyka wnętrz w Skandynawii wywodzi się z surowych warunków pogodowych i długich zim – została więc zainspirowana światem przyrody. Taki wystrój pozwala na osiągnięcie harmonii i spokoju wewnętrznego, zapewniając jednocześnie niezwykle wysoki komfort życia.
Powszechnie wykorzystywany jest biały kolor – na ścianach, na sufitach i na podłogach znaleźć można śnieżną biel, często korzysta się również z bieli mlecznej, porcelanowej czy z ecru, które komponują się z wszelkimi beżami i szarościami. To doskonała inspiracja, ponieważ optycznie zwiększa przestronność pomieszczeń i dobrze wpływa na ich jasność.
Nieco bardziej ekstrawaganckie są dodatki – pastelowe (głównie błękit, róż, żółć czy zieleń) albo odwrotnie, mocno nasycone (jak czerwień, granat, turkus lub czerń), by kontrastować z monochromatycznymi wnętrzami i przestrzeń tę urozmaicać.
Materiały i wzory
Design i projektowanie to również wykorzystywanie odpowiednich materiałów i wzorów. Po raz kolejny doskonała inspiracją są tutaj skandynawskie wnętrza. Proste, funkcjonalne, minimalistyczne, a przez to – eleganckie. Wpływa na to m.in. prostota we wzornictwie oraz organiczność zastosowanych materiałów.
Wzory – geometryczne lub inspirowane naturą. Takie formy pojawiają się na wszystkich dodatkach – poduszkach, kocach, dywanach czy wazonach, są również stosowane w projektowaniu oświetlenia. Materiały – naturalne, zwykle drewniane. Aranżacje odnoszą się też do kształtów występujących w przyrodzie, choć często stosowane są również wyroby szklane. Pojawiają się np. pod postacią ozdobnych słojów, transparentnych kloszy czy surowych butelek, pełniących funkcję wazonów. Dzięki temu wnętrza nie sprawiają wrażenia pustych, są odpowiednio – funkcjonalnie i estetycznie – zagospodarowane.
Skąd więc czerpać inspirację? Z natury i… ze Skandynawii, oczywiście!